
Слюсарєв Вадим Олексійович
01.12.2024
Хомутиннік Віталій Юрійович
20.12.2024Брагінський Віктор Володимирович
фігурант антикорупційних та кримінальних розслідувань; «колишня» дружина не маючи співмірних доходів стала власницею активів вартістю в мільйон доларів; збитки державі становлять понад 138 мільйонів гривень
14 березня 2024 року, журналісти Bihus.Info опублікували розслідування про Віктора Брагінського, який 10 років очолював столичний метрополітен. За їхніми даними, мати-пенсіонерка Брагінського скуповувала дорогі квартири. У розслідуванні також повідомляється, що його «не зовсім колишня дружина-мільйонерка» будує дачу в Козині. Вони також з’ясували, що сестра Брагінського купила в нього «землю з космічною націнкою».
15 березня 2024 року, прокурор відділу САП на підставі інформації від журналістів Bihus.Info зареєстрував кримінальне провадження №42024000000000403. Наразі здійснюється досудове розслідування.
12 листопада 2024 року, колишньому керівнику КП «Київський метрополітен» Віктору Брагінському повідомили про підозру у службовій недбалості, яка призвела до підтоплень між «Деміївською» та «Либідською» станціями. Про це повідомив Офіс генпрокурора.
За даними слідства, Брагінський не оцінював ризики надзвичайних ситуацій у столичній підземці та не організував належний контроль за станом конструкцій на окремих ділянках лінії. Зокрема, не було створено комісії для спеціальних обстежень метрополітену, що призвело до руйнування елементів тунелів. Через ці недоліки у тунелях між станціями «Деміївська» та «Либідська» з’явилися тріщини, стала проникати вода на перегони, порушилася цілісність гідроізоляції. Через це 8 грудня 2023 року міська влада зупинила рух на частині лінії.
Експертиза встановила, що експлуатація тунелів не відповідає будівельним нормам, а збитки від недбалості посадовця з грудня 2023 року до березня 2024 року становлять понад 138 мільйонів гривень. Від закриття ділянки метро підприємство також недоотримало майже 26 мільйонів гривень.
З моменту оголошення підозри правоохоронці встановлюють його місцеперебування. Найімовірніше станом на сьогодні Брагінський переховується від слідства за кордоном.
В міжнародний розшук наразі не оголошений.
Детальніше: Віктор Володимирович Брагінський був призначений керівником КП “Київський метрополітен” влітку 2014 року – це було одне з перших призначень Віталія Кличка на посаді голови КМДА. Від мерської ж партії «Удар» Брагінський пізніше обрався ще й депутатом до Київської міської ради, де увійшов до постійної комісії з питань бюджету.
Декларації Брагінського, на перший погляд, не викликають підозр: квартири – однокімнатні, автівка – не нова, дача – в звичайному селі Лютарі далеко від Києва. Разом з тим, витання викликають рідні та близькі люди Брагінського.
Його мати, Ірина Брагінська, колись давно займалася пошиттям форменого одягу для різних професій, але вже давно вийшла на пенсію. Уже на пенсії вона оформила ФОП. Заробивши 2,4 млн грн – всю суму за винятком податків подарувала сину. Після чого він перестав її декларувати. За дивним збігом обставин, далі пенсіонерка стала власницею одразу двох двокімнатних квартир в новобудові – ЖК White Lines. Квадрат тут – по 3 тис дол, тобто дві двокімнатні, як у матері Брагінського мають ринкову вартість близько 440 тис дол. У витязі з майнового реєстру зазначено, що квартири були придбані по договору купівлі-продажу буквально нещодавно, в січні 2024 року. Сама пенсіонерка запевняє, що вклалася в будівництво давніше, тож обійшлося воно дешевше. Суму називати відмовляється, але запевняє, що син до покупки стосунку не має.
Кілька років тому директор підземки задекларував дохід від того, що продав сестрі земельну ділянку у Глібівці. Продав 15 соток приблизно за 70 тис дол, тобто з розрахунку 4,5 тис дол/сотка. Глібівка – це село на північ від Києва, розташоване на березі Київського моря. Конкретно на березі, тобто з виходом до води, земля тут дійсно коштує від 3 до 5 тис дол за сотку. Але ділянка Брагінського розташована в глибині села, де земля вартує в 10 разів дешевше. До слова, ділянка стоїть пусткою, на ній так ніхто нічого й не збудував. Але найцікавіша – та рідня, яку очільник Метрополітену в деклараціях взагалі не вказував. Багато років поспіль він не зазначав ані дружини, ані дітей. Аж ось, у декларації за 2020, Брагінський раптом згадав що у нього є два сини і донька. Журналістам вдалося відшукати їхню матір. Її звати Ольга Брагінська і вся її біографія та активи дуже тісно пов’язані з родиною Брагінських. Вона виявилася власницею:
- квартири у ЖК Richmond на Печерську, це сусідня квартира з “однушкою” самого Брагінського і придбана з ним в один день (орієнтовна вартість 120 тис дол);
- двох паркомісць у цьому ж ЖК (вартість невідома);
- автівки LEXUS RX 300 (купувалася новою, орієнтовна вартість – 50 тис дол);
- двох ділянок загальною площею 0,5 гектара на дамбі в Козині, придбані 2021 році, нині там будується заміський будинок (ринкова вартість може сягати 760 тис дол).
Фото «Bihus.Info»
Джерела фінансування цих покупок – незрозумілі. До 2019 року Ольга Брагінська отримувала копійчану зарплатню в ТОВ “Спецодяг України” (це родинна компанія Брагінських, колись заснована матір’ю директора підземки, пізніше переписана на його сестру). Пізніше вона оформила ФОП, але це сталося вже після придбання квартири й авто – і буквально за місяць до купівлі землі в Козині.
Ольга Брагінська стверджує, що розлучилася з Віктором Брагінським понад 10 років тому і на питання про оформлені на неї активи відповідати відмовилася. У письмовій відповіді “Київського метрополітену” також зазначено, що Брагінський розлучився в 2013 році. Разом з тим, виходячи зі свідчень співробітника самого “Київського метрополітену”, Брагінські досі живуть разом.
В реєстраційних даних ФОП Ольги Брагінської була вказана електронна пошта головного юриста “Київського метрополітену” Володимира Бабенка. У телефонній розмові з Bihus.Info Бабенко підтвердив, що це він реєстрував ФОП для Ольги і що вона досі є співмешканкою Віктора Брагінського: “Мені просто відомо, що вони разом проживають. Ну на сьогоднішній день, ви ж знаєте, що спільне проживання, а одружені люди чи не одружені – я не знаю”.
Після публікації розслідування мер Києва Віталій Кличко заявив, що Брагінський має бути відсторонений від виконання обов’язків директора столичного метро, а фактами, оприлюдненими в розслідуванні, мають займатися відповідні правоохоронні органи. Наступного дня уже сам Брагінський подав заяву на звільнення, про це повідомили на сайті КМДА без зазначення причин звільнення.
Окрім цього, виявилось, що КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю.
Контракт, укладений 23 грудня 2022 між КП «Київський метрополітен» та ТОВ «КБ «Теплоенергоавтоматика» на капітальний ремонт тунелів Святошинсько-Броварської лінії, загрифували «для службового користування». На запит з проханням уточнити, чому контракт має гриф та чому підрядником обрана саме ця компанія, у метрополітені відповіли, що “інформація загальному розголошенню не підлягає”.
Загальна вартість угоди, згідно зі звітністю самого метрополітену – 1,58 млрд грн, із яких підряднику вже сплачено близько мільярда. І журналістам таки вдалося з’ясувати, що контракт може містити суттєво завищені ціни на матеріали та обладнання.
За даними джерел Bihus.Info, в 2023 році «Теплоенергоавтоматика» купувала кабелі у компанії ТОВ «Тамерлайн». Компанія не є виробником, відтак сама також закуповувала кабелі у інших постачальників, але вже за значно нижчою ціною. В результаті, на партії в 7 км кабелю, з урахуванням податків, метрополітен міг переплатити близько 15,7 млн грн. Основним власником ТОВ «КБ «Теплоенергоавтоматика» з літа 2020 року записана Тетяна Белецька. Її біографія та професія максимально далека від метро: Белецька – балерина, народна артистка України, викладає у Національній опері України та завідує відділенням класичної хореографії в Київський муніципальній академію танцю.
Разом з тим, за даними журналістів, Белецька найімовірніше є тещею давнього колеги та бізнес-партнера Брагінського – Кирила Кривця. В середині нульових чоловіки одночасно працювали в структурах Нафтогазу, пізніше, в 2007-2012 роках, разом займалися бізнесом. Після ж того як Брагінський в 2014 році очолив КП «Київський метрополітен», Кривець став власником одразу кількох компаній-підрядників, які постачали товари й виконували роботи для метро.
Спочатку він зайшов в ТОВ «99 продакшн», яке одразу ж почало постачати метрополітену формений одяг. Цікаво, що деякий час фірму очолювала в якості директора двоюрідна сестра Брагінського, тож виходить, що сестра укладала угоди з комунальним підприємством, яке очолював її ж брат. Також «99 продакшн» конкурувало на низці тендерів із ФОП Світланою Ільїною, яка є бухгалтеркою родинного бізнесу Брагінських. Пізніше, на початку 2022 року, опосередковано через це саме ТОВ «99 продакшн», Кривець став основним бенефіціаром ТОВ «Енергодарбудмеханізація».
На той момент фірма вже давно була підрядником метрополітену, зокрема взяла участь і в досі не завершеному будівництві метро на Виноградар. Після заходу Кривця, «Енергодарбудмеханізація» продовжує отримувати кошти від метрополітену, при цьому освоює їх специфічним способом. Так, за даними джерел Bihus.Info, в 2023 році компанія купувала металоконструкції вартістю 32 млн грн у ТОВ «Рінвел».
Постачальник фігурує в судових ухвалах як компанія «транзитно- конвертаційної групи», більше того – сам він того року купував цигарки та алкоголь. Тобто може йтися про таке явище як податкова «скрутка» з метою ухилення від оподаткування та обготівкування коштів. Белецька говорити з журналістами відмовилася. Кривець надіслав письмову відповідь, де ухильно відповів, що Белецька йому доводиться “третьою чергою спадкового права”.
Що ж до Брагінського, то замість його особистого коментаря «Київський метрополітен» надіслав письмову відповідь. У ній зазначено, що Кривець і Белецька Брагінському не родичі, хоча про це в запиті і не йшлося.
Фото «Bihus.Info»
Інші факти мародерства за участі Віктора Брагінського
У 2023 році правоохоронці відкрили справу проти столичного метрополітену, який очолював Брагінський, через можливе привласнення бюджетних коштів у ході будівництва метро на Виноградар. Окрім цього заступника Брагінського столична прокуратура підозрювала у недбалості через збитки на поставках вагонів для метрополітену.
Щодо будівництва метро на Виноградар, то за даними журналіста, народного депутата VIII скликання Ігоря Мосійчука Віктор Брагінський міг допомогти заволодіти 4 млрд. гривень олігархам Павлу Фуксу та Віталію Хомутиннику. Читати детальніше – розслідування І. Мосійчука
У 2020 році був обраний до Київської міської ради 9 скликання, як другий у списку партії «УДАР» в Подільському районі. Член комісії Київської міської ради з питань транспорту, зв’язку та реклами. Під час виборчої кампанії використовував метрополітен під передвиборчу агітацію за себе та інших однопартійців.
У 2016 році Брагінського як очільника метрополітену критикували через скандал із будівництвом ТЦ “Оазис” над станцією “Героїв Дніпра”. Зокрема через невелику глибину під час будівництва на станції неодноразово помічали тріщини на стелі, також місцеві мешканці зафіксували випадок пошкодження станції буровою установкою. Сам Брагінський, попри перестороги експертів та активістів, називав будівництво законним та безпечним.
Фото «Bihus.Info»
Чим ще запам’ятався Віктор Брагінський киянам. Експерти кажуть, що Віктор Брагінський запам’ятався, як найвправніший підвищувач вартості проїду у столичному метро. Згадаємо, що до призначення на посаду Брагінського вартість проїзду у підземці Києва складала 2 гривні. Саме він бідкався на камери представників ЗМІ та казав про необхідність підвищення проїзду. І у лютому 2015 року ціна поїздки підвищилася до 4 грн.
У червні 2017 року, Брагінський знову «бідкається на камери» і проїзд у метро подорожчав на гривню — до 5 грн. А у липні 2018 вартість жетона в метро дорожчає ще на три гривні – 8 грн. Тут варто додати, що для пасажирів зробили знижку: якщо ти купуєш одразу 50 поїздок, то вартість однієї становить лише 6,5 грн. Далі в метрополітені лише мріяли про необхідність підвищення вартості проїзду. Спочатку марили цінником у 15, а потім у 20 гривень. Але здійснити таке підвищення не дозволив коронавірус, а потім війна.
Вже на початку 2024 року апетити зросли до понад 30 гривень. Саме такий обґрунтований тариф за одну поїздку в метро озвучував Брагінський, додавши, що до кінця війни тариф змінювати не будуть.
За час керівництва підземкою Віктора Брагінського, біля станції метро «Героїв Дніпра» почали «закріплювати ґрунти», що закінчилося масштабним будівництвом над станцією триповерхового ТЦ. Начальник метрополітену не помічав ні численних мітингів людей, які були проти цього будівництва, ні навіть, коли будівельники пошкодили буром тунель на станції – пробивши склепіння. Будівництво ніхто не зупинив.
Очільник метрополітену не помічав, як поруч зі підземним переходом на станцію метро «Оболонь» зводять житловий будинок. Як будують торгові центри у 2-3 поверхи прямісінько над станціями метро «Осокорки», «Позняки» та «Харківська». А підлеглі Брагінського відповідали, що це не питання метрополітену.
Дуже класна тактика, коли над станцією «Позняки» будують торговий центр – це не питання метрополітену, а коли після завершення будівництва перекриті ґрунтові води шукаючи вихід починають потрапляти на станцію – тоді це вже питання метрополітену, бо потрібно ремонтувати стелю. Тому зовсім не дивно, що на синій гілці сталося підтоплення тунелю між станціями метро «Деміївська» та «Либідська». Без зручного метрополітену на півроку (орієнтовно) залишилися тисячі киян, які мешкають на Теремках. Тоді начальник метрополітену разом з мером спускалися в тунель. І звинуватили у протіканні свої попередників, мовляв, були проблемні ґрунти, а якість будівельних робіт «на двійку». Бо легше роками не слідкувати за станом тунелів та тим, що над ними безперервно будується.
Біографічна довідка
Брагінський Віктор Володимирович — народився 22 березня 1983 року у місті Києві; колишній начальник КП «Київський метрополітен».
Військовий інститут Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, юридичне відділення, звання — молодший лейтенант юстиції (2002—2004);
Національний транспортний університет, спеціальність «економіка підприємства», ступінь спеціаліста, диплом з відзнакою (2011—2013);
Національна академія державного управління при Президентові України, кафедра економічної політики (2011—2014), здобув ступінь кандидата наук з державного управління (тема дисертації: «Державне управління транзитним потенціалом України в умовах глобалізації»).
Почав свою трудову кар’єру у 18 років, як технік-наглядач на ЖБК «Україна». З 2004 по 2005 роки був заступником директора ТОВ «Спецодяг України».
З 2005 року обіймав низку посад у групі компаній «Нафтогаз України», де пройшов шлях від помічника до директора ПрАТ «Нафтогазвидобування».
2006—2007 роки — заступник директора ТОВ «Енергетичні проекти-Інтернешнл Консалтинг».
2007—2010 роки — директор ТОВ «Укрпромграніт».
2010—2011 роки — працював у ДП «Укрінтеравтосервіс», що займається обслуговуванням вітчизняних та іноземних автотранспортних засобів, спочатку був першим заступником, а незабаром генеральним директором.
У 2011 році очолював ДП «Бердянський морський торговельний порт», де по 2014 рік працював заступником з питань розвитку та інвестицій.
У 2012 році призначений тимчасово виконуючим обов’язки голови Київської обласної дирекції «Укрпошти».
16 липня 2014 року київський міський голова Віталій Кличко призначив Віктора Брагінського начальником КП «Київський метрополітен».
15 березня 2024 року Віктор Брагінський написав заяву на звільнення з посади начальника КП «Київський метрополітен».
21 березня 2024 року Брагінський складає мандат депутата фракції «Удар» у «Київради».
————————————
Джерела:
1. «Bihus.Info»: В очільника “Київського метрополітену” знайшлася незадекларована “колишня” дружина зі статками на мільйон доларів
2. «Bihus.Info»: Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений
3. Єдиний державний реєстр декларацій — Брагінський Віктор Володимирович
4. «lb.ua»: Брагінський Віктор Володимирович
5. «Рух ЧЕСНО»: Брагінський Віктор Володимирович
6. «ТСН»: Хотів проїзд по 30 гривень і не збудував жодної станції: чим запам’ятався скандальний начальник метро Брагінський
7. ЄРДР: № 757/2948/23-к
8. Київська міська прокуратура: 13,1 млн грн збитків – повідомлено про підозру заступнику КП «Київський метрополітен»
9. Журналіст, депутат VIII скликання Ігор Мосійчук: НАБУ має вжити невідкладних заходів по поверненню 4 мільярдів
10. Офіс Генпрокурора: Підтоплення та розгерметизація тунелів метро — екскерівнику Київського метрополітену повідомлено підозру