
Хомутиннік Віталій Юрійович
20.12.2024
Князєв Всеволод Сергійович
20.12.2024Фукс Павло Якович
незаконно заволодів активами українських компаній більш як на 100 млрд грн; оголошено підозру; переховується від слідства за кордоном
16 травня 2023 року, Служба безпеки України викрила підсанкційного російсько-українського олігарха Павла Фукса на масштабних фінансових махінаціях зі стратегічними підприємствами нашої держави та систематичному ухиленні від сплати податків. Встановлено, що з 2018 року він незаконно заволодів активами українських компаній на понад 100 млрд грн.
На підставі зібраних доказів Павлові Фуксу та двом топ-менеджерам холдингу повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів).
Як свідчать матеріали розслідування, холдинг підшукував підприємства енергетичної, машинобудівної та металургійної галузей України, які мали кредити у збанкрутілих банках. Ділки за безцінь викуповували у банківських установ «кредитні зобов’язання» цих об’єктів, що надавало змогу втручатися у їхню господарську діяльність. Потім активи українських заводів та інфраструктурних об’єктів заморожували, блокували їхню діяльність чи доводили до банкрутства.
Зазначається, що Фукс та його спільники ретельно приховували джерела фінансування оборудок та реальних «замовників» через складні фінансові махінації. Для цього використовували понад 100 афілійованих комерційних структур. У ході цих махінацій зловмисники отримували надприбутки та ухилялися від сплати податків. Наприклад, лише від однієї з таких оборудок сума збитків державі сягає майже 100 млн грн.
У межах кримінального провадження накладено арешт на корпоративні права та рахунки 101 задіяної у протиправній діяльності компанії, права вимоги за понад 1600 викупленими кредитами, понад 240 об’єктів нерухомості і транспортних засобів учасників схеми. Частину арештованих активів було передано в управління АРМА.
11 вересня 2024 року, Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) оголосило конкурси з пошуку оцінювачів та управителів для арештованих активів, що належали Павлу Фуксу. Про це повідомила пресслужба установи.
Зокрема, на конкурси виставлений елітний житловий будинок та шість земельних ділянок на березі Дніпра у смт Козин, Обухівського району Київської області. Управителів також шукатимуть для корпоративних прав компаній, що належать олігархові — ТОВ «Компанія з управління активами «Еф Сі Ай Партнерс» (100%), АТ «ЗНВКІФ «Київський» (100%) та «Інтерстрой Груп» (62%).
Що передувало оголошеній підозрі Павлові Фуксу за масштабні махінації на понад 100 млрд грн
10 лютого 2023 року, в рамках кримінального провадження про зловживання службовим становищем посадовцями ПрАТ «НАК «Надра України» співробітники СБУ і ДБР провели серію обшуків. Зокрема обшуки провели у російського олігарха Павла Фукса. Слідчі дії відбувалися за місцями фактичного проживання фігурантів та в офісних приміщеннях відповідних компаній, кінцевим бенефіціаром яких є російський олігарх. Про це повідомила пресслужба СБУ.
За результатами обшуків виявлено та вилучено:- чорнові записи та документацію, які підтверджують незаконні операції підконтрольних їм комерційних структур;- засоби зв’язку та комп’ютерну техніку;- близько 300 тис. доларів США, 250 тис. євро та 1,5 млн грн готівкою.
Як свідчать матеріали розслідування, внаслідок протиправної діяльності посадових осіб ПрАТ «НАК «Надра України» та низки комерційних структур Україна втратила право на Сахалінське нафто-газове родовище у Харківській області. І це при тому, що з державного бюджету на розробку даного родовища було витрачено понад 1 млрд грн.
В рамках цієї справи, 5 квітня 2023 року, Суд арештував корпоративні права трьох підприємств підсанкційного олігарха Павла Фукса. Правоохоронці встановили, що ці підприємтсва протиправно привласнили надра Сахалінського нафто-газового родовища. Зокрема заарештовано активи: ТОВ «Сахалінське»; ТОВ «Сіріус-1»; ТОВ «Іст Юроуп Петролеум». Права передані в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА).
Санкції Ради національної безпеки і оборони України (РНБО)
18 червня 2021 року, Президент Володимир Зеленський підписав указ №266/2021, яким вводиться у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування персональних економічних санкцій відносно 540 компаній та 538 людей. Згідно з переліком, під санкції потрапив російський бізнесмен Павло Фукс. Санкції передбачають блокування активів в Україні, обмеження торговельних операцій, припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України, заборону на вивід грошей за межі України, анулювання певних ліцензій та дозволів. Фукс також не може брати участь у приватизації, оренді державного майна тощо.
25 червня 2024 року, президент України Володимир Зеленський указом №376/2024 продовжив ще на десять років санкції, в тому числі щодо Павла Фукса. Санкції проти нього були накладені у зв’язку з діяльністю фірми «Голден Деррік», яка незаконно отримала ліцензії на видобуток корисних копалин в Україні.
Підривна діяльність обороноздатності України; спонсор основного пропагандистського наративу Росі про «нацизм»
23 березня 2022 року, авторитетний американський журнал Rolling Stone опублікував матеріал в якому йдеться, що олігарх Павло Фукс був одним зі спонсорів основного пропагандистського наративу Росії про буцімто “нацизм” в Україні та платив вуличним бандитам, щоб ті малювали свастику на вулицях українських міст.
За інформацією видання, за декілька місяців до повномасштабного вторгнення РФ в Україну, відомий своїми зв’язками з росіянами Павло Фукс, платив місцевим мешканцям, щоб вони розмальовували Харків символами свастики. За ці послуги спрямовані на підтримку твердження Путіна про те, що Україна була осередком нацистів — Фукс через посередників пропонував від 500 до 1500 доларів.
Громадянином якої країни являється Павло Фукс та де зараз переховується від слідства
Павло Фукс виїхав за межі України після початку бойовий дій 26 лютого 2022 року без пред’явлення закордонного паспорту на державному кордоні. Тому згідно баз даних він нібито досі перебуває в Україні.
В червні 2023 року, британська газета The Guardian повідомила, що Павло Фукс який перебуває під українськими санкціями, отримав вид на проживання у Великобританії після отримання спеціальної візи для багатих.
«Громадянин України Павло Фукс, який потрапив під санкції у 2021 році, також перебуває під кримінальним провадженням за шахрайство та ухилення від сплати податків на батьківщині. Але Guardian встановив, що Фукс, відомий як завсідник ексклюзивного ресторану Mayfair, отримав так звану золоту візу в 2012 році, а потім безстроковий дозвіл на перебування у Великобританії в 2017 році. ЄС, США та Великобританія не накладали обмежень на Фукса. Це означає, що як резидент Великобританії олігарх може вести бізнес у цій державі та подорожувати до Лондона і назад», — йдеться в публікації The Guardian.
Тобто, Павло Фукс переховується від українського слідства у Великій Британії. Тільки от щодо зазначеного громадянства України, то воно в олігарха – не єдине.
В 2021 році, після запровадження санкцій РНБО — Фукс заявив, що в Росії бізнес не веде, і 2017 року вийшов з громадянства РФ. Проте, у своєму розслідуванні видання Obozrevatel наводить низку документів які доводять, що Фукс насправді не позбувся російського громадянства і користується паспортами двох країн – України та Росії.
«Відповідно до законодавства України, після отримання в 2015 році громадянства України, Павло Фукс повинен був впродовж двох років відмовитися від російського громадянства. Однак він не тільки цього не зробив, але і в 2017 році отримав в РФ черговий паспорт — після досягнення людиною 45 років в РФ видають новий документ», — йдеться в розслідуванні.
Також Павло Фукс продовжує вести бізнес у Росії, платити податки тощо. Про це свідчать дані Федеральної податкової служби РФ.
Документи, що підтверджують наявність російського громадянства у Павла Фукса можна завантажити – ТУТ.
Крім цього, дані отриманого 2017 року російського паспорта Фукса вказано у 2022 році очільником ГУР МО Украхни Кирилом Будановим у зверненні до київського міського голови Віталія Кличка щодо будівництва ЖК Oasis.
Павло Фукс привласнив мільярди Київського метрополітену
В січні 2018 року Павло Фукс придбав компанію «Укррослізинг», яка на початку 2017 року відсудила у комунального підприємства «Київський метрополітен» 1,96 млрд грн за поставку 100 вагонів в 2010 2013 років.
Із загальної суми, за даними порталу «Наші Гроші«, безпосередня заборгованість з оплати частини вагонів становила лише 0,4 млрд грн. Ще 0,11 млрд грн — борг оплати відсотків за користування предметом лізингу, 0,23 млрд грн — інфляційні втрати. Левову частину суми склав так званий «коефіцієнт коригування» на суму 1,19 млрд грн. Видання зазначає, що засновником «Укррослізингу» була кіпрська фірма, близька до екснардепа від «Партії регіонів» і бізнесмена Юрія Іванющенка. З 2017 року бенефіціаром «Укррослізингу» став Фукс.
Простіше кажучи, менше половини із суми заборгованості – плата за самі вагони метро, решта – це, зокрема, коефіцієнт коригування валютного курсу. Тобто валютна дельта, яка має тепер лягти в кишеню Фуксу, становить більше ніж 400 гривень на кожного мешканця міста. І це – гроші, які теоретично могли б піти на роботи в метро або інші важливі потреби міста.
Крім цього, розкрадання Київського метрополітену Павлом Фуксом відбувалося під час «будівництва» гілки метро на «Виноградар» через АТ «Київметробуд», яким володіють олігархи Павло Фукс (Лондон) та Віталій Хомутинник (Монако). Як наслідок, «Київметробуду» (олігархам) Київська міська рада виділила 1,5 мільярда гривень на будівництво гілки метро на «Виноградар», але ці кошти практично повністю були привласнені Фуксом та його партнером Хомутинником.
В результаті, практично жодних виконаних робіт виконано не було, що призвело до аварійного стану тунелю Київського метрополітену.
Причетність до «мільярдів Януковича»
В 2018 році, Генпрокуратура опублікувала на своєму сайті повістку, згідно з якої громадянину Фуксу Павлу Яковичу необхідно було з’явитися до слідчого відділу управління особливо важливих справ департаменту міжнародно-правового співробітництва ГПУ о 15 год. 22 серпня 2018 р. «для участі в допиті у кримінальному провадженні № 42017000000001533 в якості свідка».
Покопавшись у реєстрі судових рішень, можна знайти, що провадження під цим номером відкрито 18 травня 2017 року і розслідується вищеназваним підрозділом ГПУ «за фактами сприяння невстановленими особами діяльності злочинної організації». За версією слідства, це сприяння надавалося «шляхом перешкоджання у виконанні рішення суду в частині спеціальної конфіскації майна (грошових коштів), що належать злочинній організації». Йдеться про ту саму спецконфіскацію «мільярдів Януковича» на $1,5 млрд грн. Попередньо, Фукса викликали на допит у цьому кримінальному провадженні на 16 липня 2018 року, але він не з’явився.
Панамські документи
Павло Фукс фігурує в Панамських документах як власник компанії з Белізу Mildene Company Inc. Вона володіє ще двома компаніями — Dorchester International Inc. (Сент-Кіттс і Невіс) і Chesterfield International Limited (Кіпр). Які, в свою чергу, безпосередньо відповідно володіють ще 137 і 37 іншими компаніями з різних країн світу.
————————————
Джерела:
1. СБУ повідомила про підозру підсанкційному олігарху Павлу Фуксу
2. АРМА: Приватний будинок з кінотеатром, квартири та земельні ділянки в Київській області: АРМА оголошує конкурси на арештоване майно олігарха Фукса
3. СБУ і ДБР провели обшуки на об’єктах колишнього нардепа і російського олігарха, які можуть бути причетні до мільярдних корупційних схем в Україні
4. «lb.ua»: Суд заарештував три газові компанії екснардепа Котвіцького та російського олігарха Фукса
5. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №376/2024
6. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №266/2021
7. «Rolling Stone»: Exclusive: Sources Say Oligarch Funded Scheme to Paint Swastikas in Ukraine
8. The Guardian: Oligarch hit by Ukrainian sanctions has UK residency and was given ‘golden visa
9. Obozrevatel: Розшук Фукса: чому Україна повинна видати громадянина Росії
10. Вікіпедія: Фукс Павло Якович