
Гринкевич Ігор Володимирович
01.12.2024Глиняна Тетяна Анатоліївна
постачальниця горезвісних «яєць по 17» та інших продуктів харчування для ЗСУ за завищеними цінами
Тетяна Глиняна стала широко відомою у зв’язку зі скандальним постачанням для Збройних сил України яєць по 17 гривень. Її популярність викликана тим, що в січні 2023 року ЗМІ повідомили про укладання 23 грудня 2022 року Міністерством оборони України договору на послуги організації харчування військових частин на загальну суму 13,16 млрд грн за завищеними у 2-3 рази цінами. Приміром, Міноборони було законтрактовано яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазинах Києва на той час становила близько 7 грн за штуку; картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазинах становила 8-9 грн.; куряче стегно замовили по 120 грн за кілограм, а в магазинах — 80 грн. В загальному, ціни на овочі та інші продукти виявилися значно вищими за магазинні.
Інфографіка — «ZN.UA»
Контракт розміром 13 мільярдів гривень Міноборони уклало з ТОВ «Актив компані». Ця фірма має статутний капітал розміром всього одну тисячу гривень і зареєстрована за адресою масової реєстрації у Києві: по вул. Дегтярівській, 25А, літера Л. 2021 року податкова служба анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій. За місяць до укладання цього контракту директором «Актив компані» став Валерій Миколайович Мелеш із міста Біла Церква, що на Київщині. Раніше він був директором Державного підприємства Міністерства оборони «Білоцерківський військовий торг». В результаті журналістських розслідувань встановлено, що за ТОВ «Актив компані» стоїть саме Тетяна Анатоліївна Глиняна.
Тетяна Глиняна являється бенефіціарним власником ТОВ «Гранд Консалт», найбільшого постачальника харчів для українського війська. У 2023 році Міноборони підписало з цією фірмою контракти та додаткові угоди на майже 8 млрд грн. ТОВ «Гранд Консалт» і ТОВ «Актив компані» входять у так звану групу «білоцерківських» постачальників за якою й стоїть Глиняна Тетяна. Вона особисто була засновницею багатьох компаній (ТОВ «Преміум компані», «Візит», «Укрпродакорд ОР», «Гранд Консалт»), що у різний час були чи є великими постачальниками продуктів харчування для військових.
Щодо скандалу з «яйцями по 17», то інформацію про закупівлю продуктів за завищеними цінами активно заперечував тодішній Міністр оборони Олексій Резніков. За його словами, в оприлюдненому ЗМІ документі була технічна помилка — постачальник вказав ціну не за десяток, а нібито за кілограм яєць. Водночас, сам же Резніков визнав, що через це наприкінці грудня 2022 року було відсторонено, а у січні 2023 року звільнено з Міністерства оборони керівника відповідного департаменту Богдана Хмельницького. Разом із тим після скандалу з Міноборони звільнився заступник міністра В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Крім того, Міноборони після скандалу довелося переглянути контракти на постачання харчів для війська, знизивши ціни.
Восени 2023 року Рахункова палата України підтвердила дані журналістського розслідування про завищення цін на продукти харчування, які Міноборони купувало для військовослужбовців ЗСУ. Також Рахункова палата встановила, що вартість харчування Міноборони була значно вищою від закупівельних цін у інших силових органів.
«Узагальнені результати аудиту засвідчили, що… непродуктивно використано бюджетних коштів у сумі 7,44 млрд грн. Придбання найбільш вживаних продуктів харчування здійснювалося за цінами, які в середньому на 30% вище ринкових…», — зазначалось у звіті Рахункової палати України.
В кінцевому результаті, у січні 2024 року в Міноборони визнали, що раніше справді закуповували продукти харчування за завищеними цінами, в тому числі вартість яєць в укладених контрактах становила 17 гривень за штуку. Втім, оплачували їх вже після перегляду угод за зниженою ціною 9 гривень за штуку. Втім, і ця ціна такою суттєво перевищувала ринкову, більше того — чверть отриманих від постачальника яєць виявилися неякісними.
Інші факти мародерства за участі Тетяни Глиняної
Готелі у Хорватії. Наприкінці 2023 року виданню «NV Бізнес» стало відомо, що постачальниця харчів для військових України Тетяна Глиняна виявилась власницею чотирьох готелів у курортному місті Хорватії Спліт. За даними місцевого бізнес-реєстру вдалось встановити, що з осені 2023 року Глиняна стала бенефіціаром компаній «Zen Adria d.o.o.», «Pigment d.o.o.», «Mimoza d.o.o.». А у ще одній фірмі «Nazarii d.o.o.» вона стала засновницею у 2016 році (у 2022 році на деякий час її власником ставала дочка Ірина Кут). Місце реєстрації «Nazarii d.o.o.» у Брелі, скоріше за все, є місцем реєстрації особисто Тетяни Глиняної. Ці фірми володіють наступними готелями у Спліті:
- Бутік-готель Mirari має 18 кімнат, ресторан та басейн на даху;
- Готель Ora категорії 4* має 24 номери, ресторан та конгрес-центр на 50 осіб;
- Бутік-готель Luxe категорії 4* має 30 номерів, ресторан, СПА-центр та конференц-кімнату на 8 осіб;
- Готель Posh категорії 5* має 6 апартаментів, басейн на даху, СПА-центр;
Інфографіка — «NV Бізнес»
Готелі з подібною локацією, що мають 18+ номерів коштують 2,5−3 млн євро. Тобто для купівлі чотирьох готелів у центрі Спліту потрібно більше 10 млн євро.
У січні 2024 року Тетяна Глиняна начебто продала свої компанії, які управляли частками у готелях Mirari, Ora і Luxe у хорватському місті Спліт. Зазначається, що право власності перейшло до місцевого бізнесмена Діяна Яхєфендича. Проте, зважаючи на великий скандал довкола цих готелів, вся ця оборудка із офіційною зміною власників — може являтись всього лиш фікцією…
Махінації з постачанням води для ЗСУ. В одному із тендерів за участі «Гранд консалт» з постачання комплектів продуктів харчування на Львівщину, компанія Глиняної при торгах умудрилась зробити скидку в 50 млн. грн. Загальна ціна лота по факту була 229 мільйонів. Цінова пропозиція за пайок 108 грн. Для порівняння: ціна до подачі за прямими договорами на початку 2023 була 146 гривень. І саме Глиняна замовляла експертизу, що це ще дешево і треба платити 156 грн.
Інфографіка – «Цензор.НЕТ»
Порівнюємо дальше. Лот — Житомирщина: початкова ціна торгів від МО — 782 727 116,51. Найнижчу ціну пропонує РКГ (теж групи Глиняної) – 563 873 654,40. Але перемогу отримує 5-й з конкурсантів – «Гранд консалт». Із ціною 604 150 344,00. Ціна за пайок у цьому лоті становила 120 грн. Далі ще цікавіше. Найбільший свій тендер на суму 1 222 943 681,88 грн «Гранд консалт» навіть через Прозорро виграла із ціною — 147 грн. за пайок. І це при тому, що на торгах компанія Глиняної скинула 60 мільйонів.
Інфографіка – «Цензор.НЕТ»
Серед каталогу було й постачання води і саме в цій продукції був прихований значний корупційний слід. За умовами укладених 25.02.2022 року договорів на закупівлю харчування вартість води становила від 8,4 до 13 грн.
Інфографіка – «Цензор.НЕТ»
Але згодом, у квітні 2022 року, ціни ТОВ «ПРЕМІУМ КОМПАНІ» (теж Глиняна) та ТОВ «Військсервіс волонтер» (її головний конкурент) виросли до 15 грн. При цьому умови вказаних договорів передбачали мінімальну кількість замовлення — не менше 20 тонн води на одну точку, що створило передумови для замовлення військовими частинами з невеликим особовим складом, по суті, нікому не потрібної води, але саме в цих постачальників. Більше того, військові частини змушені були замовляти воду, що подорожчала на 178 % порівняно з контрактами на початок повномасштабного вторгнення (8,4 — 15 грн). Різниця колосальна, відповідно — сума завданих збитків при постачанні води для ЗСУ може становити десятки/сотні мільйонів гривень.
Тетяна Глиняна та прямі схематози з керівництвом військових частин. Ще в перші місяці своєї роботи члени антикорупційної ради Міноборони дізнались, що колосальні суми грошей виводяться, в першу чергу через військові частини. Саме там формуються фіктивні накладні, де замість привезеного товару ставлять дорожчий або ж взагалі привозять пусті накладні. І от одна з таких оборудок була зафіксованою конкретним провадженням ДБР. Йдеться про дві компанії з групи Тетяни Глиняної – «Актив компані» та «Гранд консалт», які протягом року реалізовували схему в одній з військових частин.
Інфографіка — Гранд консалт, дані youcontrol
В реєстрі судових рішень можна знайти ухвалу, де йдеться про розслідування, в рамках якого виявлена злочинна схема начальника льотно-технічної їдальні однієї з військових частин, який за допомогою ще кількох військовослужбовців привласнював майно Міноборони.
Інфографіка — Гранд консалт, дані youcontrol
Спершу начальник дав вказівку кухару «здійснювати видачу у їдальню на 30 % менше продуктів харчування від їх кількості, вказаної у первинних бухгалтерських документах». Це фактично означало, що порція харчування військових у ВЧ стала на третину меншою. А далі «зекономлені» продукти були реалізовані за гроші. Зокрема, військові продали 60 кг цукру, 15 кг макаронів, 4 мішки замороженого хека вагою майже 60 кг, 110 кг замороженої свинини, майже 30 кг стегон бройлера, 20 банок томатної пасти та іншу продукцію. Але надалі новоспечені бізнесмени, судячи з матеріалів справи, вирішили, що тримати надлишок товару на базі небезпечно, тому «удосконалили» схему.
В результаті організатор схеми «вирішив організувати протиправну схему, яка полягала у повторному оприбуткуванні цих продуктів по бухгалтерському обліку на підставі фіктивних первинних бухгалтерських документів про їх нібито поставку у військову частину ТОВ «Актив Компані», яке на той час постачало продукти харчування у військову частину НОМЕР_1 на підставі укладеного з Міністерством оборони України Договору №286/2/22/75 від 23.12.2022″, — йдеться у судовій ухвалі.
«Згідно домовленості, підроблені зведені акти невстановленою слідством службовою особою ТОВ «Актив Компані» повинні були подаватися у Міністерство оборони України для здійснення оплати, а незаконно отримані ТОВ «Актив Компані» у такий спосіб грошові кошти розподілятися між учасниками групи», — зазначається в матеріалах досудового слідства.
В результаті лише протягом червня — липня 2023 року було виписано неправдиві видаткові та товарно-транспортні накладні про постачання ТОВ «Актив Компані» у військову частину на загальну суму 1 393 170,89 грн.
Інфографіка – «Цензор.НЕТ»
У листопаді 2023 року Міноборони заплатило «Актів компані» за контрактом. Після чого, так-звана «невстановлена особа» вивела кошти з рахунків та розподілила їх між учасниками злочинної групи. І, якщо ви думаєте, що після цього схема зупинилась, то ні. Просто в липні до неї долучили представника компанії ТОВ «Гранд Консалт».
Як наслідок, уже в наступному тендері участь у торгах прийняли одразу(і тільки) дві компанії Тетяни Глиняної. Інші компанії на цей лот не подавались, що змушує думати про існування змов між учасниками ринку постачання харчування для війська. В результаті «Гранд консалт» отримав ще й найвищу на той момент ціну за дободачу – 147 грн. По факту, за даними розслідування, впродовж серпня — листопада 2023 року в тій же частині тепер уже через рахунки ТОВ «Гранд Консалт» було розікрадено 4, 042 млн. грн.
Інфографіка – «Цензор.НЕТ»
У грудні 2023 — січні 2024 років, ДБР оголосило підозри фігурантам схеми. До них застосували домашній арешт. Щоправда, керівники «Актив компані» та «Гранд консалт» наразі у справі проходять як свідки.
Постачальниця-отруйниця. Упродовж 2000-х років Тетяна Глиняна успішно збагачується на постачанні харчування до навчальних закладів, в’язниць і військових частин. Однак, більшість повідомлень, які вдається знайти про її участь у цьому процесі, мають гучний скандальний шлейф. В першу чергу через неякісне харчування, яке постачали білоцерківські підприємства за відповідними договорами. А під кінець десятиліття країною пронеслася справжня пошесть масових отруєнь в санаторіях, військових частинах, дитячих садочках. Однак, попри масштабні збитки здоров’ю сотням людей, ослабленню обороноздатності країни та економічні втрати, Тетяна Глиняна дивним чином уникала і продовжувала набирати вагу.
Джерела вказують, що вона могла бути активною учасницею гучного міжнародного скандалу 2006 р., за якого в Україну з великою кількістю порушень законодавства поставили 75 тонн м’ясної продукції і субпродуктів новозеландської компанії Wallace Corporation Ltd. Компанія, як виявилося, спеціалізується на переробці трупів загиблих тварин. Втім, цю продукцію реалізували на ринках нашої країни. І на форумах тих часів саме Тетяну Глиняну пов’язують із цими аферами. Фактично, фігуранти того гучного скандалу не озвучувалися, хоч через тиск громадськості довелося звільнили кількох чиновників, причетних до видачі дозволів на завезення отруйного м’яса. Однак, як випливає, у подальшому цю сировину продовжували використовувати, і у наступні кілька років прокотилися масові отруєння. При цьому на тодішніх головних майданчиках соціального обговорення – форумах, пов’язували саме Тетяну Глиняну із цими постачанням отруйної їжі.
Для розуміння масштабності лиха від дій недобросовісного постачальника варто вказати кілька новин за короткий період: у серпні 2009 року отруїлися понад 60 солдатів у військовій частині в Білій Церкві. Перед цим у липні того ж року у санаторії «Перлина Карпат» отруїлися 65 дітей і семеро дорослих, які їх супроводжували. Того ж місяця отруїлися 35 дітей і двоє дорослих у санаторії «Конвалія», а також у санаторії «Червона гвоздика» під Донецьком – 18 дітей; у вересні того ж 2009 року сталося отруєння 15 солдатів президентського полку, а у Джанкойському районі Криму до лікарень із садочків потрапило понад 120 дітей з гострим харчовим отруєнням.
Хабар за постачання консервів. 19 січня 2015 року начальника управління тилу та логістики Нацгвардії України Святослава Манжуру затримали під час одержання хабаря в розмірі 232 тис. грн. від посадових осіб ТОВ «Візит». Сторони «домовилися» про 10% від суми тендерної угоди, але хабар зрештою становив лише половину від обумовленої суми. Манжура постановою Печерського суду був узятий під варту з можливістю звільнення під заставу в розмірі 243 000 гривень.
Разом із Манжурою за передачу йому хабаря було затримано двох представників ТОВ «Візит». 24 лютого 2015 року один із затриманих отримав від Солом’янського райсуду Києва вкрай цікавий вирок. І, як випливає з цього вироку, «засудженим» виявився відомий годувальник бюджетників Руслан Березюк, засуджений у статусі заступника директора «Візиту». Згідно з його свідченнями, Манжура нібито сам наполягав на участі «Візиту» в поставках консервів гвардійцям і вимагав за це 10% від ціни контракту. Довіреність Березюку на участь у переговорах виписала тодішній директор «Візиту» — друга затримана під час передачі хабаря, не менш відома бюджетна годувальниця Тетяна Глиняна, яка за сумісництвом є тещею Березюка. За суддівською версією, Манжура зажадав хабаря чомусь саме від Березюка, а не від його шеф-тещі, і тільки після поставки в Нацгвардію половини консервів. При цьому підполковник нібито погрожував проблемами при прийомі решти товару через його низьку якість.
Березюк погодився передати гроші. Попросив Глиняну взяти суто нібито його власні 232 тисячі гривень, не сказавши навіщо, і разом із тещею поїхав передавати хабар Манжурі просто під Головним управлінням НГУ. 19 січня 2015 року, одразу після передачі хабаря Манжурі в його службовій «Audi Q7» (Глиняна при цьому перебувала в автівці із зятем Березюком) трійцю пов’язками зв’язали співробітники СБУ. В результаті, буквально за декілька днів Березюк швидко уклав із прокурором угоду про визнання провини. І, 24 лютого 2015 року вже був «засуджений» за дачу хабаря до мінімально передбачених Кримінальним кодексом 4 років позбавлення волі — і спокійно звільнений судом від покарання з іспитовим строком 1 рік без службових обмежень.
«Білоцерківський клан». В загальному, група так-званих «білоцерківських» — це ціла низка фірм, пов’язаних між собою спільними телефонами, адресами, засновниками, керівниками та спільною участю у тендерах. Ще 2015-го року на неї звернуло увагу видання «Наші гроші», яке роками займається моніторингом державних закупівель.
Тетяна Глиняна особисто та її близькі родичі з довіреними особами керують наступними компаніями: ЗВП «Хутровик», ТОВ «Укпродакорд ОР», ТОВ «Візит», ТОВ «Статпостач», ТОВ «Житло-Альянс», ТОВ «Алавер-Буд», ТОВ «Преміум компані». Центральною ланкою групи, вочевидь, є компанія «Візит». Головним чином вони приписані на доньок Тетяни Глиняної: Ірину Кут та Олену Березюк, а також на чоловіка останньої – згаданого вище Руслана Березюка. Окрім родинного кола підприємствами білоцерківців керує Людмила Ціліцька, на яку записали низку активів. У ЗМІ вона виступає одним із речників усього клану, хоча, за фактом, починала кар’єру з бухгалтера на кролерозвідному підприємстві Глиняної.
5 квартир у центрі Києва. Постачальниця харчів для ЗСУ Тетяна Глиняна володіє 5 квартирами загальною площею 518 м2 в елітному ЖК «PecherSKY» в центрі Києва. Цю нерухомість жінка нібито отримала у подарунок. Про це стало відомо аналітикам StateWatch в рамках підготовки Моніторингу постачальників харчування МОУ у 2023 році.
В елітному ЖК «PecherSKY» 1 м2 житла коштує в середньому 5 тис. доларів. Столичні активи жінки на сьогодні можна оцінити на понад 2,5 млн доларів. Документи свідчать про те, що 2019 році цю нерухомість Тетяна Глиняна отримала в подарунок. Так само, вже у 2021 році, у подарунок вона отримала квартиру на 66 м2 в Білій Церкві.
Біографічна довідка
Глиняна Тетяна Анатоліївна народилася 1960 року в селі Чупира, Білоцерківського району, Київської області.
Після закінчення Чупирівської середньої школи поступила до Київського торгово-кооперативного технікуму, який закінчила у 1980 р. Після цього почала працювати бухгалтером в Білоцерківському районному товаристві «Кролівник». Точної інформації про ті часи знайти важко, але подейкують, що вона нібито могла активно долучатися до підпільного бізнесу «цеховиків» — незаконного на ті часи виробництва, яке збувало свою продукцію на ринках. І контролювали такі бізнеси кримінальні авторитети та КДБ. Вочевидь, саме в архівах останніх (хоча, можливо, в МВС УРСР) і може зберігатися інформація про агентурну розробку пані Глиняної. Адже в буремні кримінальні роки вона успішно міцніла і збагачувалася, а з початком кооперативного руху у 1989 р. заснувала ТОВ «Візит», — ключове для її родини підприємство, яке працює й досі.
У 1996 році на базі районного співтовариства «Кролівник» було створене підприємство «Хутровик», яке й очолила Тетяна Глиняна. Хутрові шапки виходили з моди, а тому вона переключила підприємство на інший напрямок – заготівлю і переробку кролятини, свинини, яловичини, хоча і не кинула займатися напрямком обробки хутра кроликів і нутрій. І вже в ті часи накопичені Глиняною за попередніх років кошти дозволяли їй виходити далеко за районний рівень – через «Хутровик» вона починає тісно співпрацювати з Міністерством оборони України. Таким чином – це чи не найстаріша із сьогоднішніх учасниць ринку, дотична до годування армії.
Тетяна Глиняна, з далекого 1995 року і по сьогоднішній день очолює одну з найбільших бізнес-груп, що постачають продукти харчування Збройним силам України.
————————————
Джерела:
1. «ZN.UA»: Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя.
2. «NV Бізнес»: Яйця по 17. Одна з найбільших постачальниць харчів для ЗСУ купила готелі в Хорватії — які саме.
3. «Наші гроші»: Рахункова палата підтвердила дані про розкрадання на харчах в Міноборони Резнікова.
4. «Апостроф»: Люди Глиняної: клан постачальників гнилої їжі, або хто прагне захопити монополії на постачання Міноборони.
5. «Цензор.НЕТ»: На чисту воду: як постачальниця Міноборони Глиняна заробляла не тільки на яйцях, а й на воді.
6. «Цензор.НЕТ»: Як Глиняна та Атомсервіс заробляють свої мільйони на харчуванні війська — розслідування.
7. «StateWatch»: Постачальниця МОУ Тетяна Глиняна має 5 квартир у центрі Києва