
Галушко Денис Олегович
12.01.2025
Кравець Роман Олександрович
12.01.2025Гунько Анатолій Григорович
викритий на отриманні хабаря в розмірі 85 тисяч доларів народний депутат фракції «Слуга народу»
8 серпня 2023 року, НАБУ та СБУ викрили чинного народного депутата України фракції «Слуга народу» Анатолія Гунька на масштабній корупції. Гунька та двох його спільників на отриманні хабаря за виділення землі, коли вони отримували перший транш – 85 тисяч доларів. Загалом хабар мав становити 221 тис. доларів. За даними слідства, за гроші Гунько обіцяв бізнесмену допомогти отримати в оренду державні землі, що належать Національній академії аграрних наук.
Дії нардепа кваліфіковано за ч. 4 ст. 368 КК України — одержання неправомірної вигоди за надання приватному підприємцю в оренду державних земель. Згідно даної статті КК України йому повідомлено про підозру та загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.
Установлено, що народний депутат України Анатолій Гунько, будучи головою Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук, використав свої повноваження для надання приватному підприємству земельних ділянок загальною площею 1700 га, що належать Державному підприємству академії аграрних наук.
За такі послуги нардеп Гунько висловив прохання підприємцю передати йому «винагороду», яка сягає 221 тис. доларів США – з розрахунку 130 доларів США за 1 га державної землі.
Як проходили перемовини та скільки доларів з гектара нарахували підприємцю – дивіться у відео.
9 серпня 2023 року, Вищий антикорупційний суд України узяв під варту народного депутата від фракції «Слуги народу» Анатолія Гунька, якого НАБУ і САП підозрюють в одержанні 85 тисяч доларів неправомірної вигоди.
Під час засідання прокурор САП просив заарештувати нардепа з альтернативою 50 млн грн застави. Він розповів, що, за даними слідства, Гунько у змові зі своїм помічником Ігорем Калініченком та ще одним спільником Володимиром Івасиком вимагали та одержали від представника сільськогосподарського підприємства ТОВ «Агроформ-2019» Нікуліним.
Кошти вони отримали за надання державних земель для обробітку. Цими землями користуються дослідні господарства зі структури Національної академії аграрних наук. Зокрема, йшлося про ДГ «Тучинське», яке розташоване в селі Тучин Рівненської області. Як стверджував прокурор, за кожен 1 га землі необхідно було сплатити 130 доларів. Загалом ішлося про 1700 га за 221 тисячу доларів. З цієї суми необхідно було передати завдаток у 85 тис. дол, а решту – після збору врожаю.
«Клопотання детектива НАБУ, погодженого генеральним прокурором – задовольнили. Застосувати до підозрюваного Анатолія Гунька запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, тобто до 7 жовтня включно. Взяти підозрюваного Анатолія Гунька під варту в залі суду», – йдеться в рішенні суду.
Одночасно політику визначили альтернативу у вигляді 30 млн грн застави. У разі внесення коштів він вийде зі слідчого ізолятора під наступні обов’язки: прибувати за першим викликом; повідомляти про зміну місця проживання; не відлучатися з Київської області без дозволу; утримуватися від спілкування зі свідками, підозрюваними та іншими особами; здати на зберігання закордонні паспорти і носити електронний браслет.
10 серпня 2023 року, після скандалу Анатолія Гунька виключили з фракції «Слуги народу».
24 серпня 2023 року, антикорупційний суд наклав арешт на майно народного депутата Анатолія Гунька та його дружини, депутатки Київської обласної ради Наталії Гунько, а саме заарештовано було: 10 половин земельних ділянок в Чернігівській області; автомобіль Land Rover Range Rover 2014 року випуску та автомобіль Land Cruiser 200 2017 року випуску. Також судом заарештовано майно дружини нардепа, а саме: 1/2 житлового будинку 226 квадратних метрів у Київській області; 1/2 частина квартири 171,4 кв. м у Київській області та 4 половини земельних ділянок у Київській області.
8 жовтня 2023 року, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі повідомили «hromadske», що за Гунька внесли заставу в розмірі 10 мільйонів гривень. Спершу Гунькові призначили запобіжний захід у виді тримання під вартою з можливістю внесення 30 мільйонів гривень застави. Але на початку жовтня Апеляційна палата ВАКСу зменшила розмір застави утричі.
Одразу після виходу із СІЗО Гунько, якого підозрюють у хабарництві, з’явився на засіданні Верховної Ради. Про це повідомив інший народний депутат Володимир Ар’єв, опублікувавши фото Гунька в залі парламенту.
Депутат Гунько, якого затримували за хабарництво, з’явився в Раді — Володимир Ар’єв / Facebook
1 грудня 2023 року, Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування справи народного депутата Анатолія Гунька про одержання ним 85 тисяч доларів неправомірної вигоди.
В грудні 2023 року, Гунько увійшов до депутатської групи «Відновлення України», створеної після розпуску проросійської фракції «ОПЗЖ«. Тим самим він врятував групу від розпуску, оскільки в ній знову стало 17 депутатів — мінімальна кількість для існування депутатської групи в IX скликанні Ради.
19 лютого 2024 року, Спеціалізована антикорупційна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно народного депутата Анатолія Гунька та його помічника Ігоря Калініченка в одержанні 85 тисяч доларів неправомірної вигоди.
5 листопада 2024 року, Вищий антикорупційний суд продовжив до 3 січня 2025 року строк дії обов’язків, покладених на народного депутата Анатолія Гунька. Спеціалізована антикорупційна прокуратура обвинувачує його у шахрайському заволодінні 85 тисячами доларів та підбуренні до хабарництва.
«Клопотання прокурора про продовження строку дії обов’язків, покладених на обвинуваченого Гунька — задовольнити. Продовжити на два місяці строк дії обов’язків, покладених на обвинуваченого. Встановити строк дії обов’язків, покладених на обвинуваченого, до 3 січня 2025 року включно», – йдеться в рішенні суду.
Адміністративний протокол НАЗК
1 серпня 2022 року, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) склало адміністративний протокол стосовно народного депутата від фракції «Слуги народу» Анатолія Гунька за те, що помічник йому подарував годинник Breguet за понад 10 тисяч доларів. Про це повідомляється на сайті відомства.
Зокрема, в повідомленні йдеться, що Анатолій Гунько отримав у подарунок годинник марки «Breguet» вартістю понад 10 000 доларів США від свого помічника. Порушення, яке інкримінують Гуньку, скоєне до 24 лютого 2022 року.
Суд визнав Гунька винним у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією
На початку квітня 2023 року, суд визнав Гунька винним у порушенні вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Нардеп порушив закон, написавши депутатське звернення у власних інтересах. Суд встановив, що Гунько надавав вказівки органу досудового розслідування у своєму депутатському зверненні до начальника ГУ НП в Чернігівській області.
«05 квітня 2023 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Тригуб В.С., прокурора Сказко Р.І., захисника Голубовської М.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України, народного депутата України ІХ скликання Гунько Анатолія Григоровича — визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 5100 гривень», — йдеться в Постанові суду.
Інші скандали в яких фігурував Анатолій Гунько
Навесні 2018-го прокурор і начальник прокуратури Київської області на брифінгу звинуватили Анатолія Гунька у привласненні понад 115 гектарів землі вартістю 120 мільйонів гривень, яка належала ДП «Радіопередавальний центр» у Броварах. У ЗМІ з’явились публікації, в яких Гунька називали лідером організованого злочинного угрупування. Та навесні 2019-го — за рік після повідомлення про підозру – Генпрокуратура закрила справу проти Гунька через нестачу доказів.
Згодом, у червні 2020 року, Гунько ініціював процес стягнення моральної шкоди за незаконне кримінальне переслідування. У своєму позові він вказував, що зазнав сильних душевних страждань, негативних змін в особистому житті, втратив ділову репутацію, оскільки є публічною особою, займається громадською та політичною діяльністю. Першочергово Гунько оцінив свою моральну шкоду у 10 мільйонів гривень, пізніше ця сума знизилась до 2 мільйонів гривень.
Також, під час виборів до Верховної Ради опоненти Гунька наголошували, що той має зв’язки з доволі одіозним бізнесменом Вадимом Поліщуком, який пов’язаний далекими родинними зв’язками з російським можновладцем Дмитром Медведєвим. Зазначалось, що Поліщук нібито і фінансував кампанію Гунька, витративши на підкуп виборців орієнтовно 5 млн доларів. Цікаво й те, що під час виборів кандидат Гунько організовував концерти різних виконавців у містах і селах Чернігівщини. Зокрема концерт Олі Полякової у Ніжині, концерти гурту Фрістайл у місті Носівка та Павла Дворського в смт Срібне, а також кілька виступів Павла Зіброва, який одержав із виборчого фонду Гунька 30 тис. грн. Крім того, спостерігачі фіксували підкуп виборців з боку кандидата Гунька.
Статки згідно декларування
Народний депутат України з групи «Відновлення України» Анатолій Гунько, який представляє Чернігівщину у Верховній Раді, разом зі своєю родиною задекларував квартири, земельні ділянки сотні тисяч євро та доларів США готівкою, а також п’ять автомобілів та доходи. Про це йдеться у його декларації за 2022 рік.
Нерухомість та земельні ділянки. Особисто Анатолій Гунько задекларував вісім земельних ділянок у селі Сальне загальною площею у 63 691 м2, які орендує СТОВ «РІД», та ділянку на Київщині у селі Расавка на 1 938 м2.
Дружина нардепа Наталія володіє житловим будинком на 220,6 м2 у Гоголеві на Київщині, трьома земельними ділянками у Зазим’ї на 2 400 м2 та на 2 200 м2 у Гоголеві. На неї зареєстрований дачний будинок на 585,5 м2 у Зазим’ї, квартира на 171,4 м2 у Броварах та квартира у спільній власності на 68,8 м2 у тому ж місті.
Також у її власності є два недобудованих об’єкти у Зазим’ї: басейн на 429,5 м2 та гараж на 228,7 м2.
Годинники, ювелірні вироби та автомобілі. Особисто Анатолій Гунько володіє двома годинниками Rolex та Breguet. Дружина ж має каблучку та сережки Chopard загальною вартістю 385 730 гривень, а також годинник Zenith вартістю у 390 937 гривень.
У власності Гунька чотири автомобілі: Land Rover Range Rover 2014 року випуску, Acura MDX 2008 року випуску, Skoda Octavia A5 2012 року випуску, Toyota Land Cruiser 200 2017 року випуску. Дружина ж володіє BMW 730LD 2018 року випуску.
Також Гунько володіє корпоративними правами Громадської організації «Правозахист Плюс».
Доходи та заощадження. Основним джерелом доходу Анатолія Гунька є зарплатня нардепа за рік — 449 995 гривень, а також 15 174 гривень доходу з оренди, 51 534 гривні пенсії та дохід від продажу рухомого майна компанії «Віді Автострада» — 200 000 гривень.
Водночас основним джерелом доходу дружини Наталії є зарплатня голови Київської облради за рік — 1 108 094 гривень. Також вона отримала три подарунки від свого чоловіка на загальну суму — 776 667 гривень, що відповідає заявленій ціні вищезгаданих каблучки, сережок та годинника.
Серед заощаджень Анатолій Гунько задекларував 500 тисяч доларів США та 120 тисяч євро готівкою, а також 23 284 гривні на банківських рахунках. Водночас дружина має 34 055 гривень на банківському рахунку, а у спільній власності подружжя ще є 275 тисяч доларів США готівкою.
Біографічна довідка
Гунько Анатолій Григорович — народився 12 березня 1976 року у селі Сальне Ніжинського району Чернігівської області. Освіта вища. Мешкає у Броварах Київської області. Директор ТОВ «Гільдія права», співзасновник будівельного ТОВ «Компанія Інтер-Профіт».
21 липня 2019 року — кандидат в депутати по 209 округу від «Батьківщини», посів третє місце – не пройшов в Парламент.
У листопаді 2020-го отримав мандат народного депутата 9-го скликання. Гунько переміг на довиборах у 208 окрузі, які проводились через смерть попереднього нардепа від цього округу Валерія Давиденка. Гунько балотувався від партії «Слуга народу» як безпартійний.
8 серпня 2023 року НАБУ та САП викрили на хабарі Гунькаі двох його спільників, які отримали $85 тис. від підприємця за нібито «передачу в оренду державних земель»
10 серпня 2023 року Гунька було виключено з фракції «Слуга народу».
Дружина депутата — Гунько Наталія Іванівна є депутаткою Київської обласної ради та до травня 2023 була головою Київської обласної ради.
————————————
Джерела:
1. СБУ спільно з НАБУ викрила «на гарячому» народного депутата, який за 85 тис. дол. «продавав» землю Національної академії аграрних наук
2. САП: Одержання 85 тис. доларів США – повідомлено про підозру народному депутату
3. «Слово і діло»: Антикорупційний суд заарештував нардепа Гунька
4. «Уніан»: Двох скандальних «слуг» остаточно виключили з парламентської фракції – документ
5. «Суспільне»: Нардепа з Чернігівщини Гунька лишили під вартою і зменшили розмір застави
6. «hromadske»: Депутат Гунько, якого затримували за хабарництво, з’явився у Раді — депутат Ар’єв
7. «Слово і діло»: НАБУ завершило розслідувати справу нардепа Гунька
8. «Слово і діло»: САП скерувала до суду справу нардепа Гунька про хабар
9. «Слово і діло»: Нардепу Гуньку вкотре продовжили дію обов’язків
10. «Рух ЧЕСНО»: Гунько Анатолій Григорович
11. «Укрінформ»: Підозрюваний у хабарництві депутат Гунько ввійшов до групи «Відновлення України»
12. НАЗК склало адмінпротоколи щодо народного депутата, який отримав у подарунок годинник марки «Breguet» вартістю понад 10 000 доларів США від свого помічника
13. «Суспільне»: Що відомо про нардепа Гунька та його кримінальні справи?
14. «Главком»: Затримання Гунька. Досьє на скандального нардепа