
Брагінський Віктор Володимирович
18.12.2024
Фукс Павло Якович
20.12.2024Хомутиннік Віталій Юрійович
фігурант розслідування щодо незаконного присвоєння 530 млн грн, які виділили на будівельні роботи у Київському метрополітені; фігурант численних антикорупційних розслідувань
23 грудня 2022 року, співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Головного слідчого управління Національної поліції України провели понад 30 обшуків в рамках розслідування кримінального провадження щодо незаконного присвоєння 530 млн грн з грошей які виділили на будівельні роботи у Київському метрополітені.
Зокрема обшуки проводились у будинку проросійського екс-нардепа Віталія Хомутинніка, якого і підозрюють як головного бенефіціара незаконного присвоєння цих грошей. В рамках справи рахунки пов’язаних із ним компаній заарештували. А для запобігання подальшим сумнівним операціям із бюджетними коштами за ініціативи Нацполіції Державною службою фінансового моніторингу України заблоковано 160 млн грн, які були на рахунках залучених до протиправної схеми підприємств.
Досудове розслідування у кримінальному провадженні кваліфікували за ч. 5 ст. 191 Кримінального Кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Правоохоронці встановили, що у 2018 році між Київським метрополітеном та «Київміськбудом» було укладено договір на 5,9 млрд грн, який профінансовано на 4 млрд грн. За ці гроші мали побудувати ділянку Сирецько-Печерської лінії метрополітену від станції «Сирець» на житловий масив Виноградар з електродепо у Подільському районі. Проте заплановані роботи виконано тільки на 60%, зазначені у договорі строки порушені, а стан будівництва не змінився. Мільйони гривень через фіктивні компанії вивели та розтратили. Наприклад, за 9,8 млн грн купили Mercedes-Maybach S 580 4MATIC.
https://www.youtube.com/watch?v=V4CGrO7d69A (вшити дане відео)
В подальшому, у жовтні 2022 року, на рахунки підконтрольних підприємств, як попередня оплата за будівельні роботи, перераховано ще 530 млн грн, попри те, що ці підприємства не мали відповідних кваліфікованих працівників і власної спецтехніки.
Згідно з даними Youcontrol, «Київметробуд» належить: «Вантаріс Лтд» (Віргінські острови), «T&A Industries Ltd» (Домініка), «Березаніа Холдінг Лтд» (Кіпр). А кінцевим власником був бізнесмен Сергій Кияшко. Він же був директором російського підприємства «Вагонмаш». Фактично київське метро зводив росіянин.
Проте, насправді за «Київметробудом» стоять олігархи Віталій Хомутиннік та Павло Фукс. Так, під час обшуку виявилося, що до заступник директора «Київметробуду» Ігор Газін жив у особняку Віталія Хомутинніка у Голосіївському районі Києва. Більше того, Віталій Хомутиннік 27 жовтня 2022 року, одразу після переказу грошей з рахунків «Київметргобуду», оформив на нього (на Газіна) довіреність поповнювати свої банківські рахунки.
Як із «Київського метрополітену» вивели мільярди — покрокова інструкція:
- Крок перший – «Київський метрополітен» підписав із «Київметробудом» договір на будівництво ділянки Сирецько-Печерської лінії метро. Загальна сума – 5,9 млрд грн, профінансована на 4 млрд грн. Документи оформили ще 2018-го року (договір №744-ДБМ-18).
Конкурс на вибір компанії-будівельника пройшов із порушеннями вимог, активісти та борці з корупцією одразу почали заявляти про оборудки. Проте якщо в тендерному комітеті «свої люди», підписати договір можна з будь-якою компанією.
- Крок другий – створити активну видимість будівництва та у потрібний момент вивести гроші. Роботу виконали лише на 60%, а 2022-го гроші почали активно виводити з «Київметробуду». Усього за тиждень, з 20 по 28 жовтня цього року, 140 млн грн відправили «Позитив-В», «Київметротонельбуду» – ще 389 млн грн;
Видимість робіт необхідна для того, щоб у правоохоронців одразу не з’явилися підозри. Крім того, з моменту підписання договору до реалізації схеми потрібен час для того, щоб траншами отримувати нібито перекази «на будівництво».
- Крок третій – привласнити свої сотні мільйонів. Правоохоронці з’ясували, що це фіктивні компанії: вони оформлені на українців, які за гроші дозволили використовувати свої паспортні дані. До того ж, наприклад, «ТРК ТЕХ», отримавши від «Позитив-В» грошовий переказ, купило Mercedes-Maybach S 580 4MATIC за 9,8 млн грн.
Станом на грудень 2024 року, інформації про те на якому етапі перебуває кримінальна справа, немає. Існує велика ймовірність, що Віталій Хомутиннік завдяки своїм зв’язкам у правоохоронних органах та із чинною владою зумів пригальмувати активну фазу розслідування.
Незаконне заволодіння активами українських стратегічних компаній
16 травня 2023 року, Служба безпеки України повідомила про підозру бізнес-партнеру Віталія Хомутинніка — підсанкційному олігарху Павлу Фуксу, якого викрили на масштабних фінансових махінаціях зі стратегічними підприємствами нашої держави та систематичному ухиленні від сплати податків. Встановлено, що з 2018 року він разом із спільниками незаконно заволодів активами українських компаній на понад 100 млрд грн.
Згідно матеріалів розслідування, Фукс і його спільники підшукували підприємства енергетичної, машинобудівної та металургійної галузей України, які мали кредити у збанкрутілих банках. Ділки за безцінь викуповували у банківських установ «кредитні зобов’язання» цих об’єктів, що надавало змогу втручатися у їхню господарську діяльність. Потім активи українських заводів та інфраструктурних об’єктів заморожували, блокували їхню діяльність чи доводили до банкрутства.
Вкрай цікаво те, що у цій справі дивним чином офіційно не було зафіксовано Віталія Хомутинніка, адже він разом з Фуксом відстежується у численних справах з явними ознаками махінацій. Приміром, компанія з їхньої орбіти «Інвестохіллс Хеліантус» неодноразово фігурувала в розслідуваннях СБУ та Нацполіції.
До схем, які розслідувала СБУ, було залучено десятки компаній. Найчастіше їх оформлено на різних підставних осіб. Проте, щоб зберегти контроль, Хомутиннік практично в усіх фірмах уповноваженою особою, директором чи бенефіціаром оформлював свого партнера Андрія Волкова. Також, найімовірніше, він є і уповноваженою особою «Інвестохіллс Хеліантус».
У той же час Волков є власником компанії «Інвестохіллс Веста» (фірми пов’язані між собою і назвою, і самим Волковим). Саме «Веста» була однією з ключових фірм Фукса і Хомутинніка. Станом на квітень 2021-го лише «Веста» без її афілійованих структур взяла участь у 75 аукціонах на Prozorro. Продажі із загальною сумою покупок понад 421 млн грн.
Волков у червні 2020 року отримав дозвіл на опосередкований контроль над 24,74% «Вести». Він представляв інтереси «Австро-Угорської лізингової компанії» Павла Фукса під час підписання мирової угоди з «Київським метрополітеном». У результаті цієї угоди Фукс та Хомутиннік отримали понад 1 млрд грн, наблизивши метрополітен мало не до банкротства.
Як працювала схема Хомутинніка та Фукса: Міністерство юстиції з 2020-го позбавило свідоцтв десятків нотаріусів, пов’язаних зі схемою Фукса-Хомутинніка, йдеться у розслідуванні «Наші гроші». Сама ж злочинна схема, зважаючи на все, продовжиться доти, доки її бодай поверхнево не придушили правоохоронці.
Журналісти під час розслідування з’ясували, що головним клієнтом нотаріусів, у яких забрали реєстрацію, є компанія «Веста». «Веста» скуповує проблемну заборгованість банків на Prozorro. Продажі. Лише у 2019-2020 роках компанія придбала понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який керує активами банків-банкрутів.
А потім пов’язані з «Вестою» нотаріуси забирали майно у боржників. Самі активи купували з величезними знижками. СБУ розслідувало вказану схему, проте «дивним чином» не помічали в ній Віталія Хомутинніка та Павла Фукса.
В решті-решт, Павлові Фуксу все ж оголосили підозру – про що мова йшла вище у даному тексті. А от щодо Віталія Хомутинніка, то він залишився осторонь уваги правоохоронців.
По-суті, в діяльності бізнес-партнерів Віталія Хомутинніка та Павла Фукса чітко відслідковується те, що практично всі справи які мають ознаки кримінальних правопорушень вони вчиняють разом. Проте, припускаємо, за особистою домовленістю між ними: Фукс виступає таким-собі громовідводом, який концентрує на собі увагу правоохоронців… В свою чергу, Віталій Хомутиннік за домовленістю між ними, повинен бути «чистим» аби мати змогу безперешкодно вести перемовини з владою та правоохоронцями по вирішенню їхніх спільних бізнесових справ та проблем.
Павло Фукс та Віталій Хомутиннік
Справа щодо ухилення від сплати податків
Віталій Хомутиннік фігурував у справі щодо ухилення від сплати податків. Так, в серпні 2017 року Генеральна прокуратура розслідувала справу №42017000000002380 щодо можливого ухилення від сплати податків на той час народним депутатом Віталієм Хомутинніком, співголови депутатської групи «Партія «Відродження», повідомило видавництво «Українська правда».
Згідно з матеріалами клопотання, Хомутиннік задекларував у 2015 році 32,7 млн гривень, 570 тис. доларів і 850 тис. євро готівки. Крім того, депутат задекларував 88 об’єктів цінного рухомого майна.Суд задовольнив клопотання прокурора і призначив позапланову документальну перевірку депутата з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1998 по 2016 рік. Крім того, суд надав доступ ГПУ до декларацій Хомутинніка за 2015 і 2016 роки.
Однак, 6 листопада 2018 року голова Департаменту з рослідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури Володимир Гуцуляк заявив, що кримінальне провадження закрите.
Хомутиннік вивів гроші з банку-банкрута
Як повідомляє «Економічна правда», у 2014 році народному депутату Віталію Хомутинніку вдалося вивести депозит з Брокбізнесбанку перед самим крахом фінансової установи за допомогою низки сумнівних операцій. Так само вдалося вивести кошти і ЗНКІФ «Каскад-інвест», який належить Хомутинніку.
Допоміг йому, за інформацією журналістів, президент групи компаній «Біокон» Олександр Яворський.
У 2011-2012 роках фонд «Каскад-інвест» Хомутинніка придбав безготівкових дорогоцінних металів майже на 65 млн грн. Вийти з такої інвестиції компанія вирішила у лютому 2014 року, незадовго до банкрутства банку. За словами джерел ЕП, банк уже порушував нормативи валютної позиції і не мав реальної економічної можливості купувати цей метал. Проте для фонду «Каскад-інвест» він зробив виняток і придбав його на свій баланс.
«Каскад-інвест» направив виручені кошти на збільшення статутного капіталу ТОВ «Українська інвестиційна компанія», засновником якої є сам фонд. Далі «Українська інвестиційна компанія» направила ці кошти як поворотну фінансову допомогу ТОВ ХФК «Біокон», яке за допомогою цих коштів погасило свої кредити перед банком і стало боржником «Української інвестиційної компанії».
За словами джерела в банку, аналогічно було вчинено з частиною власного депозиту Хомутинніка, близько 20 млн дол. Кошти через «Українську інвестиційну компанію» пішли на згортання кредитного боргу однієї з компаній групи «Біокон».
Статутний капітал «Української інвестиційної компанії» в січні 2014 року становив близько 26 млн грн. Проте у 2014 році статутний капітал був збільшений мінімум до 157 млн грн. 16 червня 2014 року «Українська інвестиційна компанія» повідомила про зменшення статутного капіталу зі 157 млн грн до 91 млн грн, а в 2015 році її статутний капітал скоротився до 68 млн грн.
Біографічна довідка
Хомутиннік Віталій Юрійович — народився 4 серпня 1976 року в місті Макіївка Донецької області; колишній народний депутат України з проросійськими поглядами, олігарх – постійний учасник рейтингу найбагатших українців.
Із травня 2003 року Хомутиннік – голова Всеукраїнської спілки молодіжних та дитячих громадських організацій Національна Спілка молодіжних організацій України.
У 2002 році обраний народним депутатом України IV скликання, пройшов до парламенту на виборчому окрузі в Донецькій області. Був наймолодшим нардепом. У 2003 – 2005 рр. був радником прем’єр-міністра на громадських засадах. Уряд в той період очолював Янукович.
На виборах президента України в 2004 році був довірено особою Януковича.
У 2006 році пройшов до парламенту V скликання за списком «Партії регіонів».
На позачергових виборах 2007 року обраний народним депутатом Верховної Ради VІ скликання від тієї ж «Партії регіонів».
Втретє обраний нардепом від «регіонів» у жовтні 2012 року. Очолив парламентський комітет з питань податкової та митної політики. У січні 2014 року голосував за так звані «диктаторські закони», а 21 лютого 2014 року вийшов з «Партії регіонів».
24 лютого 2014 року в Верховній Раді формували депутатську групу «Економічний розвиток», до якої увійшли переважно колишні «регіонали». Її очолив Анатолій Кінах, а у липні 2014 року співголовою був обраний Хомутиннік. Група існувала до березня 2015 року.
У жовтні 2014 року Хомутиннік обраний нардепом на окрузі №171 у Харкові.
У березні 2015 року «Економічний розвиток» припинив існування і замість неї створили міжфракційне депутатське об’єднання «Відродження», Хомутиннік став співголовою.
5 вересня 2017 року він залишив посаду керівника групи на період розслідування Генеральною прокуратурою та перевірки Державною фіскальною службою його декларацій з 1998 по 2016 рік.
На позачергових виборах до Верховної Ради 2019 року Хомутиннік обирався за списком партії «Опозиційний блок», але партія не подолала прохідний бар’єр. До парламенту не пройшов.
У жовтні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, журналісти-розслідувачі розшукали будинок Хомутинніка на узбережжі Франції. На елітному курорті Сен-Жан-Кап-Ферра зафіксували не лишу будинок, але й три автомобіля екснардепа — Mercedes Viano, Lamborghini Urus та Bentley Continental.
————————————
Джерела:
1. Нацполіція викрила механізм заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво гілки столичного метро
2. «Українська правда»: Викрито схему заволодіння коштами, виділеними на будівництво метро у Києві – поліція
3. Оbozrevatel: На будівництві Київського метро вкрали сотні мільйонів: Хомутиннік, Maybach та десятки фіктивних компаній
4. Оbozrevatel: У Хомутинніка провели обшуки: розкрито схему масштабної крадіжки на метро Києва
5. СБУ повідомила про підозру підсанкційному олігарху Павлу Фуксу
6. Фукс і Хомутиннік погрожують СБУ? Через розкриті схеми олігархи хочуть скаржитися ЄС та США
7. Українська правда: Генпрокуратура зацікавилася податками Хомутинніка
8. Рух ЧЕСНО: Хомутиннік Віталій Юрійович