
Кошельник Денис Вікторович
15.01.2025Іванов Сергій Володимирович
чорний політтехнолог та блогер-пропагандист, власник ряду Telegram-каналів
діяльність яких зосереджена на знищенні свободи слова; посіпака корупціонерів
12 вересня 2024 року, український військовослужбовець Денис Ярославський опублікував офіційне звернення до Міністра внутрішніх справ України з проханням узяти під особистий контроль справу про розповсюдження матеріалів щодо нього, які містять образу честі й гідності та дискредитацію. За словами військового, представники YouTube-каналу «Ісландія» Сергій Іванов і Володимир Петров розпочали проти нього дискредитаційну кампанію. Причиною дискредитації, за словами Ярославського, став його публічний виступ щодо відсутності фортифікаційних споруд на фронті у місті Вовчанськ, що дозволило російським військам безперешкодно зайти в місто у травні цього року. Відповідно: ця інформація стала підставою для створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України.
Військовий також наголосив, що автори каналу «Ісландія», Сергій Іванов та Володимир Петрович, безпідставно звинуватили його у співпраці з російськими спецслужбами та проведенні інформаційно-психологічних операцій на користь ворога.
«Я, виконуючи бойове завдання в місті Вовчанськ 12 травня 2024 року, опублікував інформацію про відсутність фортифікаційних споруд на нашому секторі фронту. Відсутність першої та другої ліній оборони призвела до того, що російські окупаційні війська майже безперешкодно увійшли в місто, яке нині повністю зруйноване. Висловлені мною в публічному зверненні факти згодом підтвердилися матеріалами ДБР і стали підставою для створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Попри це, зазначені особи публічно звинуватили мене у співпраці з російськими спецслужбами, роботі на ГРУ РФ та проведенні інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) на користь ворога», – написав військовий Денис Ярославський.
Український військовий також звернувся до народних депутатів та засобів масової інформації з проханням взяти справу під контроль та надати їй публічності, зазначивши, що автори каналу «Ісландія» займаються безкарним приниженням військовослужбовців в інтересах корупціонерів, які розікрали грошові ресурси при будівництві фортифікаційних споруд.
Володимир Петров та Сергій Іванов
Коротко про те, що сталось: У травні 2024 року, коли російська армія почала активний наступ на Харківщині, Ярославський повідомив, що окупанти вільно увійшли в «сіру зону», адже першої лінії фортифікаційних та мінних загороджень просто не було. В подальшому висловлені військовослужбовцем факти і тези підтвердилися матеріалами ДБР і навіть стали підставою для створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Після цього представники YouTube-каналу «Ісландія», зокрема Сергій Іванов та Володимир Петров розпочали щодо нього дискредитаційну кампанію, публічно звинувативши Ярославського у співпраці з російськими спецслужбами, роботі на ГРУ РФ та проведенні інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) на користь ворога. По-суті: Іванов і Петров виступили поплічниками корупціонерів, які розікрали в тому числі кошти закордонних донорів за які мали побудувати захисні лінії укріплення.
Вище зазначена цілеспрямована діяльність Сергія Іванова в інтересах мародерів – це всього лиш одна з численних його діянь з пособництва корупціонерам та розкраданні грошей на війні, в тому числі грошей закордонних партнерів. Нижче, більш детально про його діяльність з явними ознаками злочинних дій.
Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків відкрито вважають Сергія Іванова чорним політтехнологом та медіакілером, а його діяльність характеризують як «політична джинса». Зокрема, Громадська організація «Стоп корупції» називає Іванова «проросійським блогером». Інтернет-видання «Бабель» зазначає, що Сергій Іванов «замість фактів» використовує в своїх сюжетах «викривальні ознаки». Журналістка «Суспільного» Мирослава Барчук назвала один із сюжетів Іванова, який набрав в YouTube майже чверть мільйона переглядів, «замовленням одного представника влади проти іншого», а самого Іванова — інформаційним кілером. Нардеп від партії «Європейська Солідарність» та журналіст Володимир Ар’єв називає діяльність Іванова «лютим брехливим пропагандизмом. На думку головної редакторки інтернет-видання «ГОРДОН» та журналістки Олесі Бацман, якщо пробачати Іванову і Петрову їх медіадіяльність, то «не зчуємося, як прокинемося в суспільстві, де такі медіапотвори будуть виховувати подібних до себе медіапотвор-некрофілів». На думку нардепа від партії «Європейська Солідарність» Олексія Гончаренка, «те, що Петров та Іванов на волі — це недоопрацювання правоохоронних органів».
Сексистські скандали
Протягом 2023—2024 років, у співавторстві з Володимиром Петровим, на YouTube-каналі «Ісландія», Сергій Іванов неодноразово негативно висловлювався в бік ведучої Марії Єфросиніної, співачки alyona alyona та української журналістки Аліни Доротюк. Журналісти вважають, що відверті публічні приниження зовнішності жінок несли в собі мету відволікання суспільства від гучних корупційних скандалів за участі державних високопосадовців.
Сергій Іванов та Володимир Петров, 28 січня 2024 року в ефірі програми «Чорний розрив» відкрито та нецензурно критикували зовнішність української журналістки Аліни Доротюк і реп-виконавиці alyona alyona. Після цього, обоє жінок мали намір подати до суду на Іванова та Петрова за відверті прояви сексизму та мізогінії.
«Безумовно, вказані коментарі ведучих каналу «Ісландія» можна розцінювати як шеймінг, відповідальність за який безпосередньо не передбачена в законі України «Про медіа». Однак, якщо Національна рада з питань телебачення і радіомовлення встановить наявність ознак підбурювання до дискримінації чи утисків певної особи за ознакою зовнішності чи статі, то це вже буде підставою для притягнення до відповідальності каналу, в ефірі якого були озвучені такі заяви», – прокоментував юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук перспективи такої справи в суді.
Українська ведуча Маша Єфросиніна заявила, що саме «глибокі травми й маленькі піськи» є причиною образ. Про це Єфросиніна написала 30 січня в Instagram Stories. Вона зазначила, що спеціально не називає прізвищ Петрова й Іванова, щоб «не бруднити пальців», але з контексту повідомлення зрозуміло, що йдеться саме про них.
«Я чи не найперша жінка, з якої вони почали оббивання своїх мізогінних наративів. Чи не «найулюбленіше» їхнє клікбейтне ім’я, сношаючи яке, вони збирають свої жадані перегляди. Мене вони системно ображають, обливають помиями й говорять суто наклепи», – написала ведуча. «Моє переконання – вони лише цього й добиваються: щоб їх побачили, щоб обговорювали широким загалом, щоб підсвітили соціальним ліхтариком дно тієї вигрібної ями, звідки вони тявкають», – підкреслила Єфросиніна.
Переслідування і терор журналіста-розслідувача корупції Юрія Ніколова
Співзасновник медіа-проекту розслідувань «Наші гроші», журналіст-розслідувач Юрій Ніколов висвітлював скандали, пов’язані з корупцією під час закупівлі товарів для військових потреб України у 2023 році, зокрема на цілий світ відоме його розслідування про так-звані «яйця по 17». Юрій Ніколов оприлюднив дані про закупівлі продуктів для представників ЗСУ. Виявилося, що Міноборони купує продукти за цінами, вдвічі або тричі вищими, ніж у супермаркетах Києва. Наприклад, Міноборони закуповує яйця по 17 гривень за штуку, хоча роздрібна ціна в магазині Києва становить 7 гривень. Така сама історія з овочами, м’ясом та іншими продуктами. Його розслідування призвело до кадрових перестановок у Міністерстві оборони.
Так от, саме після чергового свого розслідування корупції Юрій Ніколов стикнувся із переслідуваннями і терором зі сторони Сергія Іванова та Володимира Петрова, які вчинили йому помсту на замовлення викритих корупціонерів. Зокрема, про це повідомляла народний депутат від «Слуги народу» Мар’яна Безугла, яка розповіла, що Telegram-канал «Карточный офис», який першим поширив інформацію про провокацію біля квартири журналіста Ніколова, ведуть засновник каналу «Ісландія» Володимир Петров та його співведучий Сергій Іванов.
Коротко про терор свободи слова: журналіст-розслідувач Юрій Ніколов повідомив, що у неділю, 14 січня 2024 року, у його помешкання ломилися невідомі. Вони намагалися залякати журналіста та вимагали, щоб він ішов служити у військо. При цьому самого Ніколова у цей час не було вдома. Невідомі намагалися ввірватися до помешкання, налякали хвору на онкологію матір журналіста та сусідів, а також залишили повідомлення на дверях, де назвали журналіста «зрадником». Про інцидент журналіст повідомив у Фейсбук.
За 15 хвилин після нападу на квартиру журналіста телеграм-канал «Карточный Офис» опублікував пост, у якому стверджувалося, що невідомі — нібито військові, які «приїхали з нуля на ротацію, щоб передати повістку журналісту». Провокативні пости про Ніколова опублікували майже одночасно ще два телеграм-канали — «Вертикаль» та «Джокер».
Згодом, поліція відкрила кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналіста проекту «Наші гроші» Юрія Ніколова. Станом на сьогодні затримано лише декількох виконавців.
Звинувачення журналістів в отруєнні Ющенка
У своєму, так-званому розслідуванні про Данила Гетманцева Сергій Іванов заявив про причетність українських журналістів Сергія Руденка, Віталія Портникова і Мирослави Барчук до отруєння третього президента України Віктора Ющенка. Інфографіку з назвою «Агенти ФСБ — учасники отруєння Ющенка» показали на перших хвилинах матеріалу про Гетманцева, який вийшов на каналі «Ісландія» 7 вересня 2023 року.
На інфографіці, окрім журналістів, фігурують сам Гетманцев, народний депутат від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький, колишній нардеп і виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко, колишній нардеп і бізнесмен Костянтин Жеваго, ексзаступник голови Ради національної безпеки і оборони Володимир Сівкович, якого підозрюють у держзраді, колишній голова СБУ Ігор Смешко, колишній народний депутат Давид Жванія, який загинув на блокпості в Запорізькій області 2022 року, та інші.
Скріншот: ISLND TV / YouTube
Коли на екрані показують цю інфографіку, Іванов розповідає про «медіагрупи олігархів і колаборантів, які перебувають у розшуку, чиї телевізійні канали або позбавили ліцензії на мовлення, або взагалі викинули з інформаційного простору за антиукраїнську діяльність». Іванов стверджує, що ці медіагрупи входять у «бізнес-конгломерат» Гетманцев.
Звинувачення Іванова в отруєнні Віктора Ющенка українських журналістів викликало резонанс в медіаспільноті. Журналістка каналу «Еспресо» Ольга Лень нагадала, що «каналу не існувало у 2004 році», а Іванов, який раніше працював у редакції «Еспресо» «міг би знати це». Засновник рекрутингової агенції Borsch Сергій Марченко порівняв Іванова з російськими пропагандистами. Журналіст-розслідувач, редактор проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов звернув увагу на те, що в інфографіці фігурує Катерина Бутко, яка на момент отруєння Ющенка взагалі була ще дитиною. Бутко підтвердила, що 2004 року ще була школяркою й навчалася в 11-му класі школи.
Нардеп від «ЄС» Володимир Ар’єв розповів, що 2004 року, коли працював в українських ЗМІ, проводив журналістське розслідування про отруєння Ющенка. «Співпрацював із Крістіан Аманпур, яка робила сюжет для програми „60 Minutes“. Тому скажу просто: усе озвучене Івановим не має взагалі нічого спільного з реальністю» — додав Ар’єв. А нардеп Олексій Гончаренко порівняв роботу Іванова з тим, як діяли ідеологи нацизму.
Фільм про Карплюка
2020 року Іванов випустив документальний фільм «Битва за Ірпінь». То була тоді ще не справжня страшна битва за Ірпінь, а просто вибори. У фільмі колишній мер Ірпеня Володимир Карплюк розповідає про свої попередні досягнення на посаді міського голови, а Іванов активно підтакує. Фільм випущено за шість днів до виборів. Карплюк виголошує, яким він був чудовим мером, як будував усе для людей, як боровся із силовиками й поганими політиками. Фільм проаналізували одразу після виходу наші колеги, журналісти сайта «Бабель».
«Журналіст Сергій Іванов зняв «фільм» про колишнього мера Ірпеня Володимира Карплюка. У ньому немає нічого, окрім Карплюка! Подивіться його, якщо хочете дізнатися, як може виглядати політична джинса», – зазначили автори публікації на сайті «Бабель».
Хто ж такий Карплюк, якого так облестив у своєму творчому продукті Іванов? «Бабель» 2020 року поспілкувався з низкою політиків і з’ясував усе про нього. Карплюк навчався в Податковій академії, ректором якої тоді був регіонал Петро Мельник. Це він – член Партії регіонів, народний депутат трьох скликань, який 2013 року попався на хабарі, його оголосили в міжнародний розшук. Помер 2018 року від серцевого нападу.
Під час навчання під керівництвом Мельника Карплюк очолював студентський парламент, згодом став помічником народного депутата Андрія Пінчука. Цей персонаж очолював Союз молоді Партії регіонів. Заступником Пінчука був також молодший син експрезидента Віктор Янукович. І от 2020 року Іванов знімає Карплюку джинсу, допомагаючи знову обратися мером.
Редакція «ГОРДОН» встигла переглянути цей фільм. Але поки ми готували розслідування, відео авторства Іванова зникло з YouTube. Ютубер судомно зачищає своє минуле в мережі. Але є публікація «Бабеля» за 2020 рік, де дуже докладно й дійсно об’єктивно описано, що саме Іванов робить для Карплюка в цьому фільмі. Також є безліч новин в інтернеті про вихід фільму.
На сайті «Правда Ірпеня» досі висить пафосний анонс фільму: «Цей фільм стосується кожного з нас. Адже в ньому є відповіді на запитання: як і хто грабував Ірпінь, і чому корупціонери знову хочуть повернути владу над нами й нашим містом. Це історія боротьби громади Ірпеня проти бюрократів, про адмінтиск і політичні чвари», – розповів Карплюк.
І на цій самій сторінці сайта – віконце, у якому має програватися фільм-реклама про Карплюка. Але фільму там немає. Тому що Іванов його видалив, а що про це думає замовник із колишніх регіоналів, котрий оплатив кіно, – його вже не хвилює, звісно.
Під час цих виборів в Ірпені викрили мережу підкупу виборців. За версією слідства, підкуп організував командир одного з факультетів Університету державної фіскальної служби України. За інструкцією командира, яку він виклав у мобільному застосунку, курсанти мали прийти на одну з дільниць міста Ірпінь і віддати свої голоси за відповідних кандидатів у депутати від конкретної політичної партії. Університет державної фіскальної служби України – це той самий Державний податковий університет, де навчався Карплюк.
Конфлікт з активістом; Іванов переплутав двох людей
15 квітня 2021 року в ефірі програми «Иванов Live» на Youtube-каналі «Ісландія» Іванов розповів, як у соціальних мережах активісти засуджують лідерів думок, які приходять до студії. Ютубер зупинився на особистості активіста Миколи Виговського, співзасновника Громадського сектору Євромайдану, Коаліції «Реанімаційний пакет реформ», екскоординатора «Руху Чесно».
Іванов розповів, що, за даними порталу відкритих даних Opendatabot, Виговського нібито занесли до реєстру Мін’юсту як боржника зі сплати аліментів.
«Як ти хочеш, щоб тобі довіряла країна, якщо ти свою дитину напризволяще кинув і зробив так, що твоя колишня дружина вимушена була йти вимагати через суд із тебе аліменти? Який ти чоловік? Ти – ніхто», – сказав в ефірі Іванов і в такому ж дусі далі розмірковував про сімейні цінності й мораль активіста.
Але Виговський насправді ніколи не був одруженим, і дітей у нього немає. І це дуже швидко з’ясували.
«Я ніколи не був одруженим, і дітей у мене поки немає. Відстежувати чи коментувати вислови людей, які в інтересах політичних замовників систематично поливають брудом громадянське суспільство, вважаю нижчим за почуття власної гідності. Нехай оцінку дає медіаспільнота«, – розповів він. Виговського цитує «Детектор медіа».
На запит «Виговський Микола Юрійович» сервіс Opendatabot видає один запис щодо боргів за аліментами. Проте дата народження зазначеної особи й активіста різняться на чотири дні. Дату народження активіста Миколи Виговського відображено на сайті Центральної виборчої комісії у списку партії «Голос» під час парламентських виборів 2019 року.
Іванов пояснив «Детектору медіа» свою позицію. Він не відкинув, що міг помилитися, і додав, що Виговський сам винен, бо булив гостей програми Іванова.
«Людина стрибала на мій проєкт, моїх гостей, шеймила Остапа Українця, Бігуса. Мені прислали скріни – і все. Я зайшов, перевірив Opendatabot – дивлюся, у людини з його ім’ям, прізвищем і по батькові та роком народження – тобто всі дані є – така заборгованість у сплаті аліментів… Вони ж [активісти] апелюють до моральних цінностей. Хоча незрозуміло, де вони, а де моральні цінності. Я, власне, це і сказав», – так прокоментував провал Іванов.
Він додав, що в разі незгоди з його словами активіст може писати заяву в поліцію або подати в суд.
«Якщо людина невдоволена якимись моїми висловлюваннями, то законом передбачено порядок вирішення таких моментів. Якщо я десь помилився, можливо, дата народження, то… я ж об’єктивну реальність визнаю. Я, безумовно, визнаю цей факап. Але, думаю, буде логічно, якщо все це розбирати за хронологією. Спочатку свої недостовірні дані визнає… нагадайте його прізвище«, – сказав Іванов.
Він заявив, що не збирається просити вибачення за те, що обмовив Виговського, чиє прізвище він не зміг запам’ятати.
Співпраця з екс-заступником Голови Офісу Президента Кирилом Тимошенком
У листопаді 2020 року радник керівника ОПУ Михайло Подоляк повідомив, що Іванов працює на Офіс Президента України Зеленського в групі блогерів, які в соцмережах поширюють інформацію про позитивні тренди політики. Сам Сергій Іванов спростував це.
За джерелами інтернет-видання «Бабель» в Офісі Президента України, Сергій Іванов співпрацював з колишнім заступником голови ОП Кирилом Тимошенком. Відповідаючи на запитання «Бабеля», коли Іванов і Петров припинили співпрацю з ОП, джерело в Офісі повідомило, що «їх обох привів колишній заступник голови ОП Кирило Тимошенко. Разом з ним вони й пішли».
15 грудня 2021 року, разом з Володимиром Петровим та колишніми ведучими закритих проросійських телеканалів Віктора Медведчука, Петров пішов працювати ведучим на оновленому телеканалі «Рада». Однак після кількох гучних скандалів в ефірі, Петрова усунули від мовлення. Іванов ще недовгий час працював на каналі, проте згодом його також звільнили. Згідно з розслідуванням журналістів Bihus.Info, за фінансове забезпечення оновленого телеканалу «Рада» відповідала компанія, пов’язана з Кирилом Тимошенком. Вона отримувала десятки мільйонів гривень з державного бюджету на піар представників Офісу Президента, і саме Тимошенка, згідно з аналізом Bihus.Info, найбільше показували в ефірах.
Відмовив силовикам у допомозі з переслідуванням луганських сепаратистів
2013 року розпочався Майдан, 2014-го – війна, Луганськ захопили за підтримки Росії місцеві банди, і Іванов переїхав до Києва. Але чому? Дуже хотів працювати в так званій генпрокуратурі «ЛНР», але його не взяли, і він образився. А в Києві працювати на державній посаді йому знову стало нецікаво. Саме тоді його друг Петров писав у Facebook, що він …бав Майдан. Тепер обидва майбутні ютубери були в Києві.
Іванов із Луганська поїхав, і хоча знав там безліч людей через своє становище й посади, але здавати луганських сепаратистів відмовився, бо йому це «невигідно». Про це він сам заявив директору центру «Миротворець» Романові Зайцеву. Зайцев довго мовчав, але лицемірство Іванова йому, мабуть, настільки стало очевидним, що 24 лютого 2023 року він написав у блозі на сайті «Цензор.НЕТ», як ютубер відмовив у допомозі 2014 року.
«Є така мерзота на «1+1» на ім’я Сірожа Іванов – колишній прокурор із Луганська. У травні 2014 року «Миротворець» у взаємодії з деякими силовими підрозділами, включаючи його колег із ГПУ, дуже щільно працював по Луганську. Тоді, на прохання колег, я Сірожі зателефонував із проханням надати більше інформації про місцеву проросійську мразоту, про яку він писав у Facebook. Подзвонив і запропонував зустрітися», – написав Зайцев.
«У відповідь почув (майже дослівно): «Якщо я вам надам інформацію про відомих мені сєпаратистів, то я тоді не зможу в себе писати про них, а це значить, що мені це невигідно, тим більше, що це я роблю задля пошуку роботи. Ти ж мене кормити не будеш?» Після цього я ініціативно ще кілька разів дзвонив йому до кінця серпня 2014 року, але він уперто відмовлявся зустрітися чи уточнити отриману нами інформацію, пояснюючи це зайнятістю й тим, що навіть СБУ нічого не передаватиме за виключенням випадків, про які він щось уже писав. Саме тоді в мене склався чіткий портрет цього вилупка», – написав директор центру «Миротворець» Роман Зайцев.
******
Все вище зазначене дає чітко зрозуміти, що Сергій Іванов практично всю свою медійну кар’єру, ймовірно, за грошову винагороду та інші преференції займається очорненням політиків, журналістів, громадських діячів, тощо. З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну його діяльність перейшла в площину пропаганди, яка в першу чергу зосереджена на знищенні свободи слова. Крім того, за час війни Іванов неодноразово проявився в роботі корупціонерів, які розкрадають кошти які виділяють міжнародні партнери.
Інформаційна довідка
Іванов Сергій Володимирович — народився 26 серпня 1976 року в Луганській області. Закінчив Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. Працював прокурором Кам’янобрідського району міста Луганська, за пияцтво його перевели на посаду заступника прокурора сусіднього Жовтневого району, пізніше звільнили із прокуратури. Дістав посаду заступника департаменту контролю за обігом підакцизних товарів Луганської податкової адміністрації, у грудні 2013 року його також звільнили. Із 2014 року розпочав кар’єру блогера.
З 2009 по 2014 роки вів авторську колонку на сайті «Східний варіант», блог «applecrysis» на Луганському порталі «ТОП» та у LiveJournal.
З травня 2014 по листопад 2015 року співпрацював з виданням «Українська правда». Припинив співпрацю, звинувативши власників видання в цензурі.
З грудня 2014 року співпрацював з інтернет-ресурсом «Цензор.нет» як журналіст і блогер. Писав статті для різних ЗМІ, зокрема: «Фокус», ЛІГА.net.
З середини травня 2016 року брав участь у ефірах авторського проєкту Романа Скрипіна — skrypin.ua і UMN. На початку вересня 2016 року очолював портал Еспресо TV.
З початку жовтня 2016 року по липень 2019 року Іванов разом з Наталею Мосейчук був ведучим ток-шоу «Право на владу» на телеканалі 1+1. З осені 2019 року веде авторську програму «Антиподи». Ефіри виходять на телеканалі Ісландія та YouTube-каналі ISLND TV.
Батько Сергія Іванова – Володимир Михайлович Іванов. Народився в Росії, у селі Ельген Магаданської області. Із 1998-го до 2006 року був депутатом Луганської облради, далі – партійна робота. У 2006–2007 роках був депутатом Верховної Ради V скликання від Партії регіонів. Він багато років обіймав посаду заступника голови Луганської облдержадміністрації, зокрема в той період, коли ОДА очолював відомий регіонал Олександр Єфремов, фактично багаторічний господар Луганської області, зараз у бігах, імовірно, на території Росії. Статки батька Сергія Іванова ЗМІ оцінювали в $55 млн і вважали його одним із найбагатших людей Луганської області. Сам Іванов водночас заперечує, що його батьки були багатими.
————————————
Джерела:
1. Український військовий Денис Ярославський — звернення
2. Stopcor: Дискредитували військового: Денис Ярославський вимагає розслідувати дії пропагандистів каналу «Ісландія»
3. видання «ГОРДОН»: Велике розслідування про злочини й роботу на Росію Петрова й Іванова з «Ісландії», після якого СБУ вручить їм підозру в держзраді
4. «Вікіпедія»: Іванов Сергій Володимирович (журналіст)
5. «Детектор медіа»: Блогерка Аліна Доротюк та alyona alyona думають подати до суду на ведучих «Ісландії» Іванова та Петрова
6. «Цензор.нет»: Telegram-канал «Карточный офис», який поширив відео з провокацією біля квартири Ніколова, ведуть пропагандисти Зеленського, — «слуга народу» Безугла
7. «Суспільне»: Журналіст-розслідувач Ніколов повідомив про спробу його залякати
8. «Детектор медіа»: Невідомі влаштували провокацію проти журналіста-розслідувача Юрія Ніколова — ломились до квартири, вимагаючи «йти служити»