
Борисов Євген Михайлович
21.12.2024
Галушко Денис Олегович
12.01.2025Кириленко Павло Олександрович
під час війни обзавівся елітним майном на 70 мільйонів гривень; брат сепаратист
22 березня 2024 року, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національне антикорупційне бюро (НАБУ) розпочали кримінальне провадження щодо голови Антимонопольного комітету Павла Кириленка за статтями «незаконне збагачення» та «декларування недостовірної інформації». Це сталося після того, як журналісти «Схем» (проєкт «Радіо Свобода») оприлюднили розслідування, у якому йшлося, що родичі з боку дружини Кириленка придбали «елітне майно», яке не відповідає їхнім заробіткам.
«Прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та детективами Національного антикорупційного бюро України за результатами опрацювання інформації оприлюдненої у журналістському розслідуванні програми розслідувань «Схеми» до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.03.2024 внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 366-2 (декларування недостовірної інформації – прим. ред.) та ст. 368-5 КК України (незаконне збагачення – прим. ред.)», – йдеться у відповіді прокуратури на запит Радіо Свобода.
Досудове розслідування здійснюють детективи Національного антикорупційного бюро України. Мінімальна санкція ст. 366-2 Кримінального кодексу «декларування недостовірної інформації» передбачає штраф, максимальна – позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Покарання за ст. 368-5 Кримінального кодексу «незаконне збагачення» передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
14 серпня 2024 року, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку про підозру. Йдеться про незаконне збагачення на 56 млн гривень, а також недостовірне декларування.
Як повідомляє САП, досудовим розслідуванням установлено, що у 2020–2023 роках Кириленко, обіймаючи посаду керівника Донецької ОВА, набув 21 об’єкт нерухомого майна та 1 люксовий автомобіль шляхом реєстрації права власності на родичів своєї дружини.
Серед набутого посадовцем майна:
- 7 квартир у містах Києві та Ужгороді загальною площею 688,5 кв. м;
- будинок на понад 220 кв. м та 2 земельні ділянки під Києвом;
- 2 гаражних бокси;
- 6 машино-місць;
- 3 нежитлових приміщення загальною площею понад 190 кв. м;
- автомобіль ВМW Х3.
«Загальна вартість активів склала 61,7 млн грн. При цьому законні доходи чиновника та членів його родини не дозволяли здійснити таких покупок», — йдеться у повідомленні САП. Далі з метою приховання факту незаконного збагачення Кириленко не зазначив відомості про набуте майно в деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2020, 2021, 2022 та 2023 роки.
28 серпня 2024 року, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) обрав запобіжний захід голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку у вигляді застави у розмірі понад 30 млн 280 тис грн. Наступного дня, 29 серпня за голову Антимонопольного комітету внесли зазначену заставу і він вийшов на волю.
На нього також поклали низку обов’язків: прибувати на першу вимогу; повідомляти про зміну місця проживання; не відлучатися з Києва без дозволу; утримуватися від спілкування зі свідками; здати на зберігання закордонні паспорти та носити електронний браслет.
Голова АМКУ Павло Кириленко на засіданні ВАКС, Київ
25 жовтня 2024 року, Вищий антикорупційний суд продовжив до 25 грудня строк дії обов’язків, покладених на голову Антимонопольного комітету Павла Кириленка. НАБУ і САП підозрюють його у незаконному збагаченні та недостовірному декларуванні.
9 грудня 2024 року, прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про зміну підозри та про завершення досудового розслідування у справі Павла Кириленка. Йому змінили підозру в сумі незаконного збагачення – тепер вона складає 72,1 млн грн.
12 грудня 2024 року, Вищий антикорупційний суд зняв електронний браслет і дозволив вільно пересуватися Україною голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку.
23 грудня 2024 року, Вищий антикорупційний суд продовжив до 23 лютого 2025 року строк дії обов’язків, покладених на голову Антимонопольного комітету Павла Кириленка, якого НАБУ і САП підозрюють його у незаконному збагаченні на 72,1 млн грн, а також у недостовірному декларуванні.
**********
Зауважимо, що кримінальна справа відккрита завдяки журналістам, які виявили у родичів голови Антимонопольного комітету України (АМКУ) Павла Кириленка «елітне майно» на 70 мільйонів гривень. При цьому його вартість не відповідає заробіткам близьких Кириленка. Про це йдеться у розслідуванні проєкту «Схеми» («Радіо Свобода»).
Зазначається, що статки у його родичів почали з’являтись ще 2020-му, коли Кириленко обіймав посаду очільника Донецької ОДА. У 2023 році президент Володимир Зеленський призначив його головою АМКУ. І саме у проміжок цього часу — родина посадовця обростає майном як на заході Україні, так і в столиці та області. Йдеться про апартаменти, земельні ділянки, будинок, офіси, автівки та паркомісця. Загальна ринкова вартість численного майна родини керівника Антимонопольного комітету – понад 70 мільйонів гривень.
Як з’ясували журналісти, родичі Кириленка не мали бізнесу і за 25 років не отримували достатніх офіційних доходів, щоб все це придбати. При чому, частиною цього майна користується сам держпосадовець, але не вказує це у своїй декларації.
Будинок у Київській області та апартаменти в Ужгороді
Зокрема квітні 2020-го – на момент, коли Кириленко був очільником Донецької облдержадміністрації, його тесть Олександр Матієнко став власником земельної ділянки у чверть гектара у котеджному містечку на півночі Київщини. Разом з двоповерховим будинком. Також на території неподалік – гостьовий будинок та великий гараж. Все це обійшлися тестю Кириленка у 4 мільйони гривень – це офіційно, відповідно до договорів купівлі-продажу, який «Схеми» отримали у своє розпорядження.
У серпні 2022-го, тесть Кириленка стає власником нерухомості в Ужгороді, де колись посадовець пропрацював кілька років як військовий прокурор Ужгородського гарнізону, перед приходом в Донецьку обладміністрацію. Придбане Матієнком майно – у житловому комплексі бізнес-класу Residents Park, неподалік від центру міста, всього за 3 хвилини їзди. Згідно з документами, які журналісти отримали у своє розпорядження, у серпні 2022 року тесть Кириленка купив майнові права на дві квартири у цьому ЖК. Одна площею 90 квадратів, інша, трохи менша – майже 74. Їхня вартість по договору – 800 тисяч і 640 тисяч гривень відповідно. Але якщо орієнтуватись на ціни на ринку, їхня вартість на момент купівлі майнових прав була вищою: 7 мільйонів гривень – це більші апартаменти, і близько 6 мільйонів – менші. А вже у квітні 2023-го Матієнко купує в Ужгороді майнові права на квартиру площею 77 квадратних метрів. На папері – за 670 тисяч гривень. Відповідно до даних з профільного сайту, що спеціалізується на нерухомості, ринкова вартість цих апартаментів – майже 6 мільйонів гривень. В цьому ЖК «Схеми» знайшли майно не тільки тестя, але й тещі Кириленка Наталії Матієнко.
Будинок під Києвом, який придбав тесть Кириленка
Житловий комплекс Residents Park
У тому ж таки квітні 2023-го вона також купує майнові права на квартиру площею 78 квадратів нібито за 670 тисяч гривень. Ринкова вартість таких апартаментів, на той момент – майже 6 мільйонів.
Журналісти зазначають, що якщо порахувати за ринковими цінами загальну вартість всієї ужгородської нерухомості родини Кириленка на момент придбання, то виходить сума у майже 25 мільйонів гривень. Експерт та консультант з нерухомості Євгеній Полунов розповів «Схемам», що якщо є значна різниця між ціною майнових прав і ціною квартири то це «є маркером схеми оптимізації оподаткування». Тобто, фактично родичі Кириленка могли заплатити за цю нерухомість у рази більше, аніж це було вказано в договорах.
Якщо до ужгородських апартаментів додати ринкову вартість ще чотирьох паркомісць у тому ж ЖК Residents Park, які тесть і теща Кириленка купили у період з 2022 по 2023 рік, то загалом вийде сума у понад 27 мільйонів гривень.
Незадеклароване житло у столиці
Бувши очільником Донецької облдержадміністрації, Кириленко в одному з інтерв’ю у 2020-му розповідав, що його сім’я мешкає в Києві. Під час інтерв’ю було продемонстровано фото, зроблене в тому ж районі столиці, що і будинок, куди після роботи приїжджав Кириленко вже перебуваючи на посаді очільника АМКУ вже у 2024 році. Журналісти вирахували квартиру у будинку, в якій, вочевидь, мешкає його родина. Виходить, вони проживали там не лише у 2020-му, але й досі. Цю нерухомість посадовець жодного разу не вказував у своїх деклараціях. Як місце проживання весь час він вказував квартиру у Києві іншої квадратури та іншого власника. Житло, в якому родина по факту мешкає – це 4-х кімнатна квартира у майже 200 квадратів, власницею яких є Альбіна Віннікова. Згідно з договором купівлі-продажу, Віннікова придбала за 265 тисяч доларів, що на той час еквівалентно майже 6 мільйонам гривень у січні 2020-го – тобто, коли Кириленко вже очолював Донецьку ОДА. 77-річна Альбіна Віннікова – це рідна бабуся дружини Кириленка із Горлівки.
Своїм фактичним місцем проживання в офіційних документах Віннікова вказує київську адресу – таку саму як Наталія Матієнко, її донька і, відповідно, теща Кириленка. Журналісти не розкривають адресу з міркувань безпеки. І саме Віннікова подарувала доньці – тобто матері дружини Кириленка коштовну нерухомість у столиці – у ЖК бізнес-класу Obolon Plaza.
ЖК бізнес-класу Obolon Plaza
Віннікова оформила права на цю комерційну нерухомість у травні 2023-го і рівно в той же день подарувала її доньці – Наталії Матієнко. Відповідно до договору купівлі-продажу, офісне приміщення площею 188 квадратів, яке згодом стало студією, обійшлося їй у майже 12 мільйонів гривень. При цьому гроші за нього вона сплатила ще у жовтні 2021 року. Але це не вся нерухомість, яку має родина посадовця у ЖК Obolon Plaza. Теща голови АМКУ Наталія Матієнко оформила тут у березні 2023 року право власності на дві квартири. Обидві – на одному поверсі. Кожна з них має площу у майже 90 квадратів. Їхня сукупна вартість, за даними договорів, які є в розпорядженні «Схем» — 9,5 мільйонів гривень. Ці кошти були внесені за попередніми договорами, укладеними у 2021 році.
В Obolon Plaza володіє майном і тесть Кириленка Олександр Матієнко, а саме – двома паркомісцями. Вартість одного такого паркомісця станом на початок продажів становила від 40 тисяч доларів і вище. Сам Матієнко володіє автівкою Volkswagen Tiguan 2020 року випуску. Її вартість на момент придбання – від 1,2 млн гривень. Тобто вартістю приблизно як одне паркомісце в Obolon Plaza.
Журналісти звернули увагу, що в декларації Кириленка за 2022 рік в розділі про транспорт стоїть «прочерк».
Діяльність родичів Кириленка
Його Теща Наталія Матієнко ніколи не мала бізнесу. Як вдалося з’ясувати «Схемам» за допомогою джерел із доступом до бази даних про офіційні доходи, з яких сплачувались податки, єдина виплата, яку вона отримала, була у 2003 році – 185 грн від приватного підприємства. За інформацією з податкової, після 2015-го і до внесення грошей за дві столичні квартири, Матієнко отримувала лише соціальні виплати – загалом трохи менш як 2,5 тисячі гривень.
Тесть Кириленка, Олександр Матієнко переважно працював у ДАІ – державній автоінспекції, до її реформування у патрульну поліцію. У період з 2005-го по 2015 рік він отримав 223 тисяч гривень зарплати. Він також, як встановили журналісти, офіційно ніколи не був підприємцем. І вже 9 років, як ніде не працює.
Його дружина Алла Кириленко, відповідно до декларацій посадовця, також офіційно не мала достатньо коштів, щоб допомогти батькам придбати численну нерухомість та авто. Як і сам голова АМКУ, з огляду на його заробітну плату та заощадження. Водночас дружина Кириленка задекларувала мільйон гривень доходу від підприємницької діяльності за 2022 рік – але цих грошей немає у податковій звітності й того року вона не була зареєстрована як ФОП.
Альбіна Віннікова за останні 25 років з офіційних нарахувань отримала лише 16 гривень від «ПриватБанку» у 2013-му. І, згідно з даними з податкової з 2015 по 2017 рік – соцвиплати як внутрішньо переміщена особа – на суму трохи більше однієї тисячі гривень.
Акції заводу «Стрирол»
Стосовно акцій «Стиролу» – у кінці 1990-х їх здебільшого сконцентрував колишній «червоний директор» цього заводу Янковський, в тому числі скупивши їх у працівників підприємства. Він давно залишив Україну. Його брат, який також там працював, таких тримачів акцій як Віннікови не пригадав, але очікувано порадив шукати старі реєстри акціонерів у Фонді держмайна.
Журналісти звернулися до Фонду держмайна з проханням надати доступ до архіву, в якому можуть зберігатися дані про міноритарних акціонерів «Стиролу» 1990-х років. Там «Схемам» показали документи щодо тих акцій, якими оперував саме Фонд – це четверта частина від усіх цінних паперів горлівського заводу. Серед архіву – перелік співробітників керівної ланки, які працювали на «Стиролі», і між якими ці акції, в тому числі, і розподілялися. Утім прізвища Віннікових у ньому немає.
Журналісти також звернулися до Національного депозитарію, який веде облік цінних паперів, але там повідомили, що їм не передавали інформацію щодо архівного реєстру акціонерів заводу за ті роки.
Самі ж родичі Кириленка не змогли пригадати ані кількість акцій заводу, якими вони володіли, ані вартість цінних паперів. Називають лише нібито виручену від їхнього продажу суму в 40 тисяч доларів. Але не змогли надати жодні документальні підтвердження цій версії походження статків родини.
Інформаційна довідка
Кириленко Павло Олександрович — народився 5 травня 1986 року в Макіївці, Донецька область. З 2008 року, після закінчення Юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, почав працювати в органах прокуратури. Він обіймав посади у відомствах Донецької області, Криму, а згодом – і в Генеральній прокуратурі.
У вересні 2017 року Кириленко став військовим прокурором Ужгородського гарнізону Західного регіону, а в червні 2019 знову повернувся на схід України, отримавши посаду голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника військово-цивільної адміністрації.
Кириленко пробув на цій посаді до 5 вересня 2023 року, а вже наступного дня був призначений керівником Антимонопольного комітету України.
6 вересня 2022-го Верховна рада підтримала кандидатуру Кириленка на посаду голови Антимонопольного комітету.
Павло Кириленко має старшого на два роки брата — Євгена, який працював у силових структурах України, але 2014 року перейшов на бік проросійської терористичної організації ДНР і відтоді працює оперативником у так званому Міністерстві державної безпеки «ДНР». Внесений у базу «Миротворця» ще і як бойовик «5 ОМСБР».
————————————
Джерела:
1. «Радіо Свобода»: НАБУ та САП взялися за Кириленка після розслідування «Схем» про майно його родини на 70 мільйонів
2. «Суспільне»: Родина голови АМКУ Кириленка придбала майно на 70 млн гривень — «Схеми»
3. «Радіо Свобода»: Як родина ставленика Зеленського Кириленка «обросла» елітним майном на 70 мільйонів під час війни (розслідування)
4. «Цензор.Нет»: Прокурор з Донеччини. Що відомо про нового голову Антимонопольного комітету
5. САП: Незаконне збагачення на 56 млн грн – повідомлено про підозру керівнику державного органу зі спеціальним статусом
6. «Суспільне»: Незаконне збагачення на 56 млн гривень: очільнику Антимонопольного комітету Кириленку повідомлено про підозру
7. «Слово і діло»: ВАКС відпустив під заставу голову Антимонопольного комітету
8. «Суспільне»: Підозра у незаконному збагаченні на 56,2 млн гривень: очільник АМКУ Кириленко вніс заставу — ВАКС
9. «Слово і діло»: Голові АМКУ Кириленка змінили підозру, слідство у справі завершили
10. ВАКС зняв браслет з голови Антимонопольного комітету Кириленка
11. ВАКС вкотре продовжив обов’язки голові Антимонопольного комітету