
Фукс Павло Якович
20.12.2024
Крупа Тетяна Василівна
20.12.2024Князєв Всеволод Сергійович
екс-Голова Верховного суду, викритий під час отримання хабаря загальна сума якого становила близько 2,7 млн доларів США. Особисто Князєву — 1,7 млн доларів.
15 травня 2023 року, САП та НАБУ викрили “на гарячому” Голову Верховного Суду Всеволода Князєва та адвоката Олега Горецького під час отримання неправомірної вигоди. Загальна сума отриманих коштів — близько 2,7 млн доларів США. Правова кваліфікація на момент затримання – ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 КК України. Затримали Князєва В.С. при отриманні хабаря від посередників за рішення на користь олігарха Жеваго К.В.
16 травня 2023 року, директор НАБУ Семен Кривонос повідомив, що за допомогою детектива під прикриттям було зафіксовано контакти власника групи «Фінанси та кредит» щодо передачі неправомірної вигоди за ухвалення бажаного судового рішення. У прес-службі Жеваго заявили про його непричетність до неправомірний дій. Того ж дня голові ВС та його спільнику адвокату повідомили про підозру. Князєв виявився найвищим за статусом чиновником України, спійманим на хабарі. Також, цього дня, Пленум Верховного Суду достроково припинив повноваження голови ВС Всеволода Князєва внаслідок висловлення йому недовіри
Деталі справи: документування злочинів НАБУ і САП розпочали на початку 2023 року, зафіксовано було кілька випадків передачі коштів. Діюча корупційна схема у Верховному Суді була зупинена завдяки операції під прикриттям.
“Під час розслідування ми зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого “бекофісу” — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг. Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом Верховного Суду і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень Верховного Суду, але і більшості інших судів на території України. Іншим фактам буде надана правова оцінка у ході досудового розслідування. Наразі тривають слідчі дії щодо інших суддів”, — зазначив керівник САП Олександр Клименко.
Операція НАБУ і САП проводилася в умовах абсолютної секретності з метою уникнення витоків інформації. Детективи НАБУ та прокурори САП застосували абсолютно законну процедуру в рамках ст. 482 КПК України, передбачену для випадків, коли суддя вчиняє тяжкий та особливо тяжкий злочин, та затримали голову Верховного Суду під час вчинення злочину. Було використано законний інструмент, передбачений ч. 3 ст. 233 КПК України, призначений для невідкладних випадків, та здійснено обшуки в суддів Верховного Суду та його голови до постанови відповідної ухвали Вищим антикорупційним судом.
НАБУ та САП встановили наявність контактів бізнесмена-власника групи “Фінанси і кредит” з одним із адвокатів адвокатського обʼєднання, яке використовувалося як “бекофіс” для маскування злочинної діяльності у Верховному Суді. Адвокат виступив посередником в передачі незаконної винагороди керівництву Верховного Суду для ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена.
Інфографіка — САП
За даними слідства, у 2002 році український бізнесмен придбав 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату (далі — ГЗК) у чотирьох компаній (далі – колишні аукціонери). 18 років потому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції ГЗК. Проте, суд відмовив у задоволенні вимог.
У 2022 році апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів. Аби не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року бізнесмен вступив у змову з адвокатом “бекофісу” у Верховному Суді. Протягом березня-квітня 2023 року бізнесмен передав адвокату 2,7 млн дол. США (1,8 млн доларів США – суддям Верховного Суду, решта – як “оплата” посередницьких послуг).
19 квітня 2023 року Верховний Суд ухвалив рішення на користь бізнесмена. Під час слідчих дій НАБУ і САП задокументували передачу і отримання двома траншами 2,7 млн доларів США. Під час отримання другого траншу у 450 тисяч доларів США 15 травня 2023 року Голову ВС Князєва та адвоката Горецького було викрито “на гарячому”.
Інфографіка — САП
18 травня 2023 року, Вища рада правосуддя надала згоду на утримання екс-голови Верховного Суду Всеволода Князєва під вартою. Того ж дня слідчий суддя Вищого антикорупційного суду обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 107,360 млн грн застави; строк дії запобіжного заходу — до 14 липня 2023 року; підозрюваного було взято під варту в залі суду.
31 травня 2023 року, Вищий антикорупційний суд України задовольнив прохання захисту та зменшив альтернативну заставу зі 107,3 до 75 мільйонів гривень. У вересні ВАКС зменшив заставу до 55 млн грн., крім цього, у тому ж вересні-2023 року – застава була зменшена до 45 млн.грн.
3 вересня 2023 року, розслідування було завершено, дії Князєва кваліфіковано за ч. 4 ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище). Інший підозрюваний у справі, адвокат Олег Горецький, пішов на угоду зі слідством, визнавши провину. Йому змінили обвинувачення з ст. 368 (одержання неправомірної вигоди) на ст. 369 (надання неправомірної вигоди).
11 жовтня 2023 року, слідчий суддя Вищого антикорупційного суду підтримав позицію прокурора САП та продовжив дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою колишньому голові Верховного Суду» на 2 місяці – до 9 грудня 2023 року. Разом з тим суд також зменшив Кнзєву розмір застави з 45 млн грн до 35 млн грн.
30 січня 2024 року, розмір застави було зменшено до 18,2 млн грн, а 31 січня 2024 року Князєва було звільнено з-під варти після внесення застави, його зобов’язали не відлучатися з Києва без дозволу, здати паспорт для виїзду за кордон, носити електронний засіб контролю.
Інша справа: Справа про оренду квартири за 1000 грн
13 грудня 2023 року, голова НАЗК склав протокол стосовно ексочільника Верховного Суду про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-5 КУпАП. Князєв отримав подарунок у вигляді оренди квартири у Печерському районі міста Києва площею 133 кв. м. за ціною, суттєво нижчою від мінімальної ринкової вартості оренди житла. 27 грудня 2023 року, Печерський суд Києва визнав Князєва винним у порушенні обмежень щодо подарунків (незаконний подарунок полягає в оренді квартири за істотно зниженою ціною). За повідомленням прес-служби НАЗК, суд зобов’язав його сплатити штраф у 2 550 грн та конфіскував подарунок вартістю 906 600 грн. На дане рішення Всеволод Князєв – подавав апеляцію.
Проте, 11 березня 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги Князєва на рішення Печерського районного суду міста Києва, яким його було визнано винним у порушенні встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків. Про це повідомила прес-служба Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). В результаті: Київський апеляційний суд остаточно визнав винним колишнього голову Верховного Суду України Всеволода Князєва у справі про оренду квартири за тисячу гривень.
26 квітня 2024 року, все майно та рахунки Князєва були заарештовані виконавчою службою для забезпечення стягнення 906 тис. грн незаконно отриманого подарунку.
4 квітня 2024 року, Вища рада правосуддя відсторонила Всеволода Князєва від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження. За це проголосували 16 із 16 присутніх членів ВРП.
27 травня 2024 року, ВАКС через начебто «проблеми зі здоров’ям» зняв електронний браслет із Князєва.
10 липня 2024 року, ексголову Верховного суду Всеволода Князєва зупинили поблизу села Солотвино на Закарпатті неподалік румунського кордону. Його виявили на контрольному посту в автівці, де він їхав пасажиром. Згодом все звелось до того, що Князєв не мав намір виїздити за кордон, а начебто перебував на Закарпатті з метою оздоровлення в одному із санаторіїв.
17 липня ВАКС продовжив Князєву строк процесуальних обов’язків до 17 вересня 2024 року, зокрема, це стосувалося здачі всіх наявних паспортів для виїзду за кордон.
28 серпня 2024 року у Вищому антикорупційному суді розпочався розгляд по суті у справі стосовно колишнього голови Верховного суду Всеволода Князєва. Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зачитав йому обвинувальний акт про одержання ним 1,7 млн доларів неправомірної вигоди від олігарха Костянтина Жеваго.
Біографічна довідка
Князєв Всеволод Сергійович — народився 25 травня 1979 року в м. Миколаїв.
Закінчив Миколаївський гуманітарний інститут Українського державного морського технічного університету(2001р.) та Одеську національну юридичну академію(2002р.).
У 2001 році отримав право займатися адвокатською діяльністю, дія якого була зупинена у 2013 році.
Працював юрисконсультом, викладачем Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, адвокатом.
З 2013 року почав працювати суддею Миколаївського окружного адміністративного суду, а 2015 року став головою цього суду.
Всеволод Князєв є новообраним суддею Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, утвореного після реформи 2016 року.
12 грудня 2017 року Всеволода Князєва обрано секретарем Великої Палати Верховного Суду.
22 жовтня 2021 року Пленум Верховного Суду таємним голосуванням обрав нового голову Верховного Суду — секретаря Великої палати Верховного Суду суддю Всеволода Князєваї.
1 грудня 2021 — 16 травня 2023 року — Голова Верховного Суду.
15 травня 2023 р. Національне антикорупційне бюро України й Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали В. Князєва при отриманні хабаря у $2,7 млн. Голова суду отримував гроші від посередників за рішення на користь олігарха Костянтина Жеваго.
12 грудня 2024 року, Велика палата Верховного Суду ухвалила рішення про залишення без змін рішення ВРП від 18 липня 2024 року про притягнення Князєва В. С. до дисциплінарної відповідальності та звільнення з посади судді Верховного Суду.
————————————
Джерела:
1. САП та НАБУ викрили злочинне угрупування у Верховному Суді
2. «Суспільне»: Корупція у Верховному суді: Князєву та його спільникові повідомили про підозру
3. «РБК-Україна»: Вже не глава. Верховний суд припинив повноваження Князєва
4. ВРП надала згоду на утримання під вартою судді Всеволода Князєва
5. «Суспільне»: Ексголову Верховного суду Князєва залишили під вартою, але зменшили розмір застави до 45 млн гривень
6. «Українська правда»: Князєву учетверте зменшили заставу і лишили під вартою
7. НАЗК: Всеволод Князєв визнаний за протоколом НАЗК винним у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією, та може бути позбавлений посади судді
8. «Укрінформ»: ВРП відсторонила Князєва від здійснення правосуддя до вироку або закриття справи
9. «Українська правда»: На все майно ексголови Верховного суду наклали арешт
10. «Українська правда»: Ексголову Верховного суду Князєва виявили в авто недалеко від кордону – джерело
11. «Слово і діло»: Велика палата залишила звільненим суддю Верховного суду Князєва