
Гунько Анатолій Григорович
12.01.2025
Петров Володимир Володимирович
12.01.2025Кравець Роман Олександрович
блогер-пропагандист, адміністратор телеграм-каналу “Джокер” діяльність якого пов’язана з рекетом,
шантажем та вимаганням грошей з українського бізнесу;
кандидат у депутати Верховної Ради 9 скликання від партії “Слуга народу”
З початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, різко зростаючу популярність серед українців почав здобувати месенджер Telegram. Вже в квітні 2022 року він посідав шосту сходинку за популярністю серед українських користувачів, а згідно дослідження соціологічної групи “Рейтинг” станом на жовтень-2024 — Telegram й зовсім став найпопулярнішим джерелом інформації для українців. Зауважимо, різке збільшення популярності з початком повномасштабної війни російський Telegram здобув, зокрема: завдяки українській владі, яка активно почала використовувати застосунок для комунікації з населенням та збору доказів воєнних злочинів РФ.
В той же час, з початком повномасштабної війни і різким ростом Telegram, в даному месенджері активізувались різного роду шахраї, які за допомогою застосунку стали безпосередніми співучасниками численних злочинів. Особливу нішу, лідерство серед посіпак аферистів і злочинців швидко зайняв Telegram-канал «Джокер», який зосереджувався на дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з українського бізнесу та окремих осіб.
Феномен лідерства «Джокера» полягав в тому, що у своєму Telegram-каналі він відкрито заявляв про активну взаємодію із Офісом президента та на постійній основі різнобічно розхвалював президента України і його оточення. Крім цього, шантажуючи бізнес та вимагаючи гроші адміністратор «Джокера», як в переписках з бізнесменами, так і на каналі прикривався першими особами в Офісі президента. На додачу: лідера фракції «Слуга народу» Давида Арахамію, «Джокер» й зовсім називав своїм другом та покровителем, часто демонструючи особисті листування у якості підтвердження.
Що цікаво, Давид Арахамія на з’їзді партії «Слуга народу» особисто схвально відгукнувся про «Джокера» та визнав, що часто спілкується з ним – показавши журналістам переписку.
«Я із ним спілкуюся. Він до мене звернувся як до керівника фракції та пояснив, що не має наміру розколювати фракцію та взагалі шкодити. Усе, чого він хоче, як небайдужий громадян України, це допомоги очистити фракцію та партію від ідіотів»,- сказав Арахамія.
Тривалий час особистість адміністратора Telegram-каналу «Джокер» була анонімною. І це був «золотий період» для численних схем шантажу і вимагання грошей з бізнесменів, адже їм доводилось до відома про проблеми з владою, якщо не платитимуть хабарі шантажисту. Зокрема, станом на березень 2024 року стало відомим, що на той час ще анонімний «Джокер» провів численні медіа-атаки як мінімум на такі компанії, як Fondy, «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак», Cosmolot, Favbet, Vbet та інші.
Ціни на так-звані «послуги», вказані у Telegram-каналі «Джокер»
Щодо суми грошей, які зумів отримати «Джокер» з цих компаній, то наразі точних даних немає, адже звернень в правоохоронні органи від них не було, і пов’язано це ймовірно з тим, що всі боялись проблем з органами влади та правоохоронцями — якими і погрожував своїм жертвам адміністратор Telegram-каналу. Проте відомо прайс на так-звані «інформаційні послуги», які «Джокер» вказував у своєму каналі: реклама — від $47 500, припинення публікацій на певну тематику — від $389 000, видалення інформації — від $236 000. Тобто: сума отриманих коштів шляхом вимагання може бути колосальною і сягати щонайменше декілька мільйонів доларів США.
Чи не вперше публічно і на широкий загал суспільства викрили, деанонімізували адміністратора Telegram-каналу «Джокер» журналісти видання «Forbes Україна» з посиланням на власні джерела в Офісі президента та Бюро економічної безпеки (БЕБ). І сталось це, зокрема завдяки тому, що у публічну площину конфлікт із «Джокером» виніс сервіс замовлення таксі Uklon, який вирішив протидіяти медіа-атаці шантажиста в законодавчому полі. Компанія повідомляла, що Джокер просив у них 200 тисяч доларів за припинення нескінченних атак, але на ці умови вони не пристали.
Forbes повідомляли, що з 12 лютого до 27 березня 2024 року Тelegram-канал «Джокер», у якого на той час було близько 297 000 підписників, згадував сервіс замовлення таксі Uklon у своїх постах понад 320 разів, у середньому – 6,2 дописи на день. Абсолютна більшість – із жорсткою критикою сервісу. У топі звинувачень – робота в комендантську годину, водії без ліцензії, реєстрація на Кіпрі й заниження податкової бази та співпраця із «неправильним» платіжним сервісом. Як наслідок: все звелось до того, що член партії «Слуга народу» він же адміністратор Тelegram-каналу Роман Кравець запропонував припинити медіа-атаку за 200 тисяч доларів США.
Більш широко викрити власника та адміністратора Тelegram-каналу «Джокер» Романа Кравця вдалось журналістам «Hromadske» у своєму опублікованому 24 червня 2024 року розслідуванні під назвою: «Джокер — Єрмака? Хто стоїть за неопропагандою Офісу президента».
«Кортеж, охорона та СБУ, квартира в елітному житловому комплексі, системні поїздки за кордон під час великої війни. Це все про людину, яка спочатку випадково потрапила у впливове оточення, а згодом — у виборчі списки партії «Слуга Народу». Тепер же ця людина володіє Telegram-каналом на 270 тисяч підписників, до діяльності якого виникає чимало запитань», — йдеться у викривальній статті Hromadske.
Журналісти звернули увагу на те, що сам Роман Кравець за два роки широкомасштабної війни витратив понад 8 млн грн на елітні автомобілі, винаймає квартиру на сто квадратних метрів в елітному ЖК «Чикаго» в центрі Києва, користується послугами охорони, а також багаторазово виїжджав за кордон не маючи на те вагомих підстав.
Ціни на так-звані «послуги», вказані у Telegram-каналі «Джокер»
Станом на дату виходу розслідування «Hromadske» журналісти з’ясували, що за час повномасштабного вторгнення Кравець п’ять разів виїжджав за кордон. Загалом був там понад два місяці. Вперше виїхав з України 22 жовтня 2023 року, а повернувся аж через місяць, 20 листопада. Кордон перетнув на КПВВ «Краківець» на автівці Mercedes-BenzS 550, зареєстрованій на нього. Кравець купив цей автомобіль ще на початку 2022 року в попереднього власника приблизно за 50 тисяч доларів. Де залишив авто і для чого — питання: назад в Україну повернувся вже на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, зареєстрованому на 67-річну львів’янку Катерину Лозинську. А це елітне авто, залежно від року випуску, може коштувати від 20 до 160 тисяч доларів.
Але справжні мандри за кордон почалися тільки у 2024 році. 18 лютого «Джокер» виїжджає з України на орендованому, вже третьому Mercedes-Benz S-Klasse, а за 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. І це вже четверта автівка.
22 квітня 2024 року знову виїзд за кордон на автівці львівської пенсіонерки. Повернення — через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse. На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів раптово — на Nissan Rogue. У червні «Джокер» знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це — вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних вояжів. Зауважимо, що такий елітний позашляховик коштує щонайменше 210 тисяч доларів.
Зокрема, в розслідуванні вказується, що у витягах з бази прикордонників не вказується підстава для виїзду з України, що може означати, що Кравець «не стоїть на військовому обліку у свої 29 років, або він виїхав, бо про це хтось дуже попросив». Зокрема так сталося із закордонним візитом Кравця до Саудівської Аравії 18 травня 2024 року, коли він їздив на бій Тайсона Ф’юрі та Олександра Усика.
І всі ці часті виїзди відбувались на фоні того, що Роман Кравець в Тelegram-каналі «Джокер» активно розповідає про те, що під час війни з України чоловікам виїжджати не можна, особливо політикам.
На Романа Кравця записана ще одна автівка. Це Lexus LX 600, який він купив за 150 тисяч доларів в 2024 році. За даними журналістів Кравець лише за час повномасштабного вторгнення витратив на автівки понад 8 млн гривень.
Крім цього, у кортеж «Джокера» також входить Toyota Land Cruiser. Саме цю автівку в кортежі з Lexus LX 600 зафіксували журналісти, коли Кравець виїжджав із квартири на сто квадратних метрів у елітному ЖК «Чикаго», що в центрі Києва. До слова, такі апартаменти він орендує щонайменше за 2 тисячі доларів на місяць.
Кортеж Романа Кравця, біля ЖК «Чикаго»
Цікаво й те, що журналісти зафіксували як «Джокер» виходить із ЖК «Чикаго» та пересувається у супроводі щонайменше чотирьох охоронців. Джерело, близьке до Романа Кравця, у розмові з hromadske стверджує, що той пояснював наявність охорони «подарунком» керівництва СБУ. Відповідно: hromadske надіслало запити до СБУ та УДО, щоб з’ясувати, чи надавали вони охорону власнику Telegram-каналу, який вимагає гроші у бізнесу. В подальшому, правоохоронці дану інформацію офіційно спростували.
На останок, hromadske у своєму розслідуванні зазначили, що час від часу «Джокер» навідується у бізнес-центр «Парковий», де часто збираються нардепи зі «Слуги Народу».
Варто також зауважити, що сам Кравець все про що йшлось в розслідуванні hromadske заперечував. Зокрема, він переконував журналістів, що давно продав канал за 2 млн доларів невідомим людям, але докази надати не зміг. Також Кравець повідомив, що вся його охорона приватна, проте договір з охоронною компанією журналістам hromadske також не надав. На запитання про підстави для виїзду за кордон він стверджує, що має таке право, оскільки військово-лікарська комісія визнала його непридатним до військової служби. Однак тонкощів перетину держкордону власник «Джокера» начебто не знає…
«Віденський підрозділ»: як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
«Їздив усі рази по дрони», — так в червні 2024 року власник Telegram-каналу «Джокер» і 153-й номер у виборчих списках партії «Слуга народу» Роман Кравець, також відомий як Джокер, пояснював розслідувачам hromadske свої систематичні виїзди за кордон. Проте, вже в листопаді hromadske перевірило, де і які дрони закуповує Кравець та хто з публічних людей підтримує з ним звʼязок. Та під час цього виявило факти, які вказують на ймовірні кримінальні порушення — зокрема, шантаж і підроблення документів. Про це йдеться у розслідуванні hromadske.
29 вересня Кравець та його дівчина — 23-річна блогерка Уляна Мельник — прибули до паризького аеропорту. У Парижі поселились у 5-зірковий готель Shangri-La Paris. Найдешевший номер тут коштує від 2000 доларів за ніч, люкс — від 6500 доларів.
І хоч, за словами Романа Кравця, щоразу за кордон він їздить по дрони, наступного дня вони з дівчиною пішли по магазинах — Chanel, Gucci, Hermes та Louis Vuitton. А ввечері гуляли містом.
Роман Кравець разом з Уляною Мельник під час шопінгу по бутіках Chanel, Gucci, Hermes та Louis Vuitton
Проте, їхня романтична подорож не обмежилася Парижем, адже журналісти встановили, що 25 вересня 2024 року Кравець прилетів до Австрії і зупинився у готелі “Almanac Palais Vienna”. А наступного дня навпроти у барі готелю “Ritz” зустрічався з київським бізнесменом, більш відомим як «король контрабанди» Сеяром Куршутовим (якого три роки тому за контрабанду внесли до санкційного списку РНБО) і колишнім керівником Офісу президента України Андрієм Богданом.
Богдан, Кравець і Куршутов у Відні
“Зустріч у “Ritz” проходить у родинній атмосфері: Богдан і Сеяр з дітьми та дружинами. І тут є лише два варіанти. Перший, Джокер підтримує стосунки абсолютно з будь-ким… Або інший варіант – Сеяр Куршутов і Андрій Богдан надумали вертатися в політичне життя України, а чинна влада і не проти. У такому випадку не дивно, що в цьому році санкції щодо Куршутова РНБО не продовжила”, – розповідають журналісти.
Усі троє підтвердили, що така зустріч мала місце, проте переважно віджартувалися, що говорили під час неї про “продажних журналістів в Україні”.
ВЛК із-за кордону? Нromadske також опублікувало довідку ВЛК, на якій написано: “солдат запасу Роман Кравець визнаний непридатним до військової служби”. Медичний огляд нібито провела Голосіївська військово-лікарська комісія і 16 липня 2024 року зняла Кравця з обліку. На документі також є відмітка, що в цей день він ознайомився з цим рішенням. Проте журналісти стверджують, що за наявною інформацією, що підтверджується базою перетину кордону Кравець з 20 червня до 20 липня був за кордоном — із власницею столичних салонів краси G.bar Сабіною Мусіною.
Цікаво, що Романа Кравця зняли з обліку рішенням Голосіївського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки — того самого, де згодом 24 жовтня ДБР провело обшук і вилучило у працівників понад 1,2 мільйона доларів готівкою. Тоді трьох посадовців РТЦК затримали за підозрою в допомозі ухилитися від мобілізації тисячам військовозобов’язаних.
В коментарі виданню сам Кравець надав фото того, як він проходив ВЛК у Голосіївському районі, але у травні, і “як так вийшло, що він ознайомлювався з рішенням ВЛК і знімався з обліку з-за кордону чітко не пояснив”.
Станом на зараз Роман Кравець досі не повернувся в Україну, більшість свого часу проводить у Відні. Проте за даними журналіста, народного депутата України VIII скликання Ігоря Мосійчука наприкінці 2023-го, в грудні Кравець із своєю дівчиною Уляною Мельник відпочивали на Мальдівах. Відпочинок у 5-зірковому готелі Alila Kothaifaru Maldives обійшовся «Джокеру» у 80 тисяч доларів США.
«Джокер»: російська пропаганда та поширення фейків
Анонімний телеграм-канал «Джокер» з’явився у 2019 році. До створення каналу Джокер діяв як пранкер: він публікував у медіа, в першу чергу у виданні «Страна», листування з чиновниками та депутатами, представляючись іменами інших чиновників або депутатів. Так, він оприлюднив переписку з депутатами Богданом Яременком, Миколою Тищенком, Михайлом Радуцьким. Уже після створення власного телеграм-каналу, «Джокер» неодноразово поширював фейки, долучався до медіа-атак і тиску на журналістів та представників українського бізнесу.
У вересні 2022 року, Служба безпеки України у відповіді на запит нардепки Ірини Геращенко повідомляла, що, зокрема, телеграм-канал «Джокер» належить до переліку прокремлівських ресурсів, які «використовуються невстановленими особами для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду державній безпеці України».
«Джокер»: від російської пропаганди і фейків – до впливового медіа ресурсу, який займається шантажем та вимаганням, прикриваючись владою
Вище викладено лист СБУ в якому очільник відомства у вересні 2022-го офіційно повідомив, що телеграм-канал «Джокер» належить до переліку прокремлівських ресурсів. Проте, вже згодом стало відомо, що дане відомство начебто поміняло свою думку щодо Романа Кравця і його діяльності. А якщо точніше, то скоріш за все не СБУ повністю як структура, а окремі її представники. Зокрема, мова про скандально відомого, станом на сьогодні уже колишнього працівника СБУ та колишнього позаштатного радника Офісу президента Артема Шило – якому НАБУ та САП, 3 квітня 2023 року повідомили про підозру у заволодінні 94,8 млн грн АТ «Укрзалізниця» при закупівлі трансформаторів під час воєнного стану.
Артем Шило в суді під час обрання міри запобіжного заходу
Саме Артем Шило і взяв під своє покровительство Романа Кравця та його Тelegram-канал «Джокер». І саме під покровительством Шила – Роман Кравець і вчиняв та вчиняє систематичні медіа-атаки на бізнес з метою вимагання грошей.
Крім цього, колишній очільник головного управління контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму СБУ Артем Шило причетний до заходу в Україні російського букмекера 1xBet. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info. А Роман Кравець зі своєї сторони медійно підтримував дане російське казино, а паралельно за вказівкою того ж Шила – проводив атаки на конкурентні казино.
12 січня 2023 року, 1xBet офіційно припинила діяльність в Україні через накладні нашою державою санкції через фінансування РФ. 31 травня 2024 року ВАКС стягнув у дохід держави цінні папери та кошти на суму понад 1,8 млрд грн у ТОВ «Роял Пей», які належали російському букмекеру 1xBet.
Як наслідок, Артем Шило та Роман Кравець переключили свою увагу на співпрацю з іншим казино PIN-UP — яке також віднедавна заблоковано у зв’язку з тим, що кінцевими власниками являються росіяни, а кошти з казино направлялись на фінансування російської окупаційної армії. 12 квітня 2024 року на Кіпрі затримали одного з власників казино Pin-UP Дмитра Пуніна за позовом Великої Британії. Його обвинувачують у відмиванні сотень мільйонів доларів російських грошей на території Європейського Союзу, України та Великої Британії, закидають організацію нелегальних азартних ігор та ухилення від сплати податків.
9 січня 2024 року, працівники ДБР затримали в Україні номінального власника онлайн-казино «PIN-UP» Ігоря Зотько, якого підозрюють у відмиванні російських грошей. Реальними власниками цієї комерційної структури, що отримала ліцензію з організації азартних ігор у мережі Інтернет, є росіяни.
Затримання Ігоря Зотько – партнера Романа Кравця
Зотько який прибув в Україну під гарантії одного з засновників цієї компанії одіозного Артема Шило на кордоні був вилучений розпаролений телефон з листуванням та фінансовими документами, які стосуються як Шила, так та ряду інших високопосадовців.
Партнером затриманого Ігоря Зотько та Артема Шила в ряді проектів та схематозів і зокрема у вимаганні коштів з підприємців – якраз і являється Роман Кравець, який адмініструє канал «Джокер». Саме тому Роман Кравець після затримання Зотько з шкіри вилазить публікуючи на каналі «Джокер» один за одним пости на захист свого партнера, номінального власника онлайн-казино «PIN-UP».
Роман Кравець публікує на захист свого партнера власника онлайн-казино «PIN-UP»
«Многие долгое время спрашивали, а чего я про PIN-UP не пишу плохого ничего, а все очень просто, Игорь Зотько мой круг с которым дружим больше 5 лет. Сегодня у Игоря суд, не могу сказать о нём ничего плохого. Знаю, что с первых дней войны он помогал армии. Поддержал сбор на морской дрон, когда я обратился. На миллионы долларов покупал автомобили и снаряжение для ЗСУ. Игорь Зотько это совсем не то же самое, что сотни нелегальных казино, которые обманывают людей и не платят ни копейки в бюджет. Игорь в бюджет платил миллионы долларов. Игорь, сил тебе, впереди тяжелый путь. свободу ИгорюЗотько», — пише Роман Кравець на каналі «Джокер».
Кравець старається всіляко захистити Зотько — свого партнера і партнера Шила, адже якщо власник онлайн-казино PIN-UP дасть проти них свідчення, то сам «Джокер» може відправитись за грати.
Інформаційна довідка
Згідно з даними на сайті Руху «Чесно», Роман Кравець народився у 1994 році в Херсоні, закінчив Херсонський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету за спеціальністю техніка-технолога. Тривалий час проживав у Дніпрі. У 2019 році балотувався до Верховної Ради 9-го скликання під номером 153 у виборчому списку партії «Слуга народу», проте не пройшов до парламенту. На момент виборів працював заступником директора з інформаційних технологій та безпеки у ТОВ «ССЛ Консалтинг», яка займалась наданням в оренду нерухомості.
Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків називають Кравця медіакілером, а його діяльність — рекетом та шантажем. Роман Кравець є фігурантом низки журналістських розслідувань, де він звинувачується в дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з українського бізнесу.
Згідно із розслідуванням «Громадського», у рекетирстві та вимаганні грошей від бізнесу Кравцю також «активно сприяли та сприяють окремі чинні та колишні політики та співробітники спецслужб». Співрозмовники стверджують, що «мотиви у кожного з них різні. В одних — щоб не чіпали їх, в інших — суто меркантильні. Адже так кошмарити бізнес з очевидною метою створення медійних проблем і допомогою в їхньому розв’язанні.
————————————
Джерела:
1. Соціологічна група «Рейтинг»: Успіх чи ні? Як українці оцінюють реформування органів правопорядку та підтримку ЄС — джерела інформації
2. «24 канал»: Арахамія показав переписку з пранкером «Джокером», який у Раді переполохав «слуг народу»: відео
3. «Forbes»: $200 000 за мовчання. Мета медіаатаки анонімного Тelegram-каналу на Uklon, стратегія захисту бізнесу і хто стоїть за каналом
4. «hromadske»: «Джокер» — Єрмака? Хто стоїть за неопропагандою Офісу президента
5. «hromadske»: «Віденський підрозділ»: як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
6. Ігор Мосійчук: Роман Кравець відпочиває на Мальдівах за $80 тис дол
7. «Детектор медіа»: Адміністратором анонімного телеграм-каналу «Джокер» може бути член партії «Слуга народу» Роман Кравець, — Forbes
8. ДБР затримало номінального власника онлайн-казино «PIN-UP», яке підозрюють у відмиванні російських грошей (ВІДЕО)
9. «Рух ЧЕСНО»: Кравець Роман Олександрович