
Лозинський Василь Миронович
13.01.2025
Резніченко Валентин Михайлович
13.01.2025Носач Андрій Володимирович
незаконне збагачення на щонайменше 400 тисяч доларів під час
повномасштабного вторгнення РФ в Україну та махінації із землею НААН України
Наприкінці листопада 2024 року стало відомо, що моніторинг НАЗК виявив, що в період після початку повномасштабної російської агресії колишній заступник начальника управління «I» СБУ генерал Андрій Носач придбав елітну нерухомість у Києві – квартиру в житловому комплексі «Джек Хаус» та на додачу до неї два парко-місця. Мінімальна ціна на квартири у цьому ЖК стартує від 400 тисяч доларів. Такі витрати ніяк не відповідають законним доходам офіцера СБУ, а інформація про купівлю відсутня у його декларації. Майно оформлене на його дружину та тещу.
Справою займаються прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), які розглядають матеріали справи про незаконне збагачення. Носач тривалий час працював під керівництвом Артема Шило, який раніше потрапив під слідство за підозрою в організації схеми заволодіння майже 100 млн грн на закупівлях для Укрзалізниці. Шило, якого підозрюють у тиску на САП та НАЗК, раніше був радником Офісу Президента і нині перебуває під заставою у розмірі 30 млн грн.
За даними медіа, саме Шило, координуючи свої дії з одним із заступників керівника Офісу Президента, чинить тиск на антикорупційні органи, намагаючись перешкодити розслідуванню справи Носача.
16 грудня 2024 року, до особового складу СБУ доведена інформація про звільнення заступника голови Головного управління контррозвідувального захисту об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму СБУ Андрія Носача. Його вигнали зі служби в СБУ з формулюванням за безсумнівні корупційні дії!
Хрещений батько корупції в Національній академії наук України (НААН України)
Андрія Носача, відомого у певних колах як «Форбс» та «Хобот», джерела називають хрещеним батьком корупції в Національній академії аграрних наук. Саме після приходу Андрія Носача на керівну посаду в СБУ на Харківщині НААН України втратила близько 150 тисяч гектарів земель, які перейшли до приватних рук у вигляді окремих наділів по 2-7 тисяч гектарів. За даними журналістських розслідувань «прайси», за якими землі виводили в оренду: від $100 за гектар за сезон (таким чином, з одного аграрного підприємства могло набігти до пів мільйона доларів за сезон). Якщо спиратись на ці цифри, то щорічні втрати для держави від цієї «схеми» сягали 20 млн доларів.
Крім того, саме за часів каденції Шила і Носача в СБУ на агропідприємствах НААН раптово почали частіше змінювати керівників (якщо раніше в середньому це відбувалось раз на 5-7 років, то після 2017 року – двічі на рік).
«Інвестор» сплачував кошти за призначення свого керівника, фінансував посівну кампанію, однак «збирав» врожай вже новий керівник аграрного підприємства. Наприклад, у Великобурлукському районі, звідки Носач родом, було аграрне господарство «Червона Хвиля» (згодом «Пантелеймонівське»). Керівника Ричік замінили на кума Носача – Сергія Губанова. Через два роки господарство було повністю знищено. Значна частина оборудок проводились через Торговий дім при Академії«, – повідомило СтопКору поінформоване джерело на умовах конфіденційності.
Вимагання, рейдерство та відкати
Колишній голова СБУ Харківської області Андрій Носач допомагав створювати схеми для Артема Шило, – заявив відомий український бізнесмен Євген Черняк.
Після скандалу з розслідуванням корупції в «УЗ», у якій журналісти звинуватили Артема Шило, була ще резонансніша заява бізнесмена Євгена Черняка, який відкрито назвав СБУ-шника хабарником.
«Усі кримінальні справи проти нашої компанії підписані особисто цим тиловим хабарником. Вигадані та непередбачені підозри, більше сотні обшуків, тиск, записані відео, аудіо, залякування – жодних доказів чи порушення за весь період розгляду вигаданої справи», – заявив бізнесмен.
Детальне вивчення схем Шило призвело до його заступника, Андрія Носача, який практикував той самий набір інструментів для шантажу бізнесу під час своєї роботи на посаді начальника УСБУ у Харківській області.
У рамках ініційованих Носачем виробництв правоохоронці проводили обшуки в приміщеннях компаній, крім того, обшуки проводилися за місцем проживання посадових осіб та засновників, при яких вилучаються готівка, цінності та техніка, що фактично блокує їхню діяльність.
Для повернення майна, вилученого під час обшуків, із власників компаній за вже обкатаною практикою Носача, з підприємців потрібна винагорода, яка сягає кількох сотень тисяч доларів США, і надалі отримує щомісячну винагороду за безперешкодну діяльність.
У разі відмови дати хабар для підприємців створюються додаткові заходи тиску (допити, обшуки, блокування банківських рахунків), а повернення на підставі судових рішень конфіскованого під час обшуків майна всіляко безпідставно затягується, про що, по суті, підтвердив великий бізнесмен Євген Черняк, який став жертвою як він сам висловився «тилових хабарників».
———
Джерела:
1. «dsnews.ua»: Прокурори САП розслідують незаконне збагачення топ-посадовця СБУ Носача, — Яхно
2. «Стопкор»: НАЗК виявило незаконне збагачення співробітника СБУ Андрія Носача
3. «Стопкор»: Заступника Шила Носача можуть звільнити з СБУ на тлі розслідування НАЗК про квартиру за $400 тисяч
4. Ігор Мосійчук: Генерал СБУ АНДРІЙ НОСАЧ — 100% клієнт НАБУ та САП!
5. «oligarh.media»: Вимагання, рейдерство та відкати